Hendek Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında ihmaller sonucu yaşanan patlamada,hayatını yitiren 7 işçi, patlamanın meydana geldiği fabrika alanında anıldı. Anmada, hayatını yitiren 7 işçi ve yaralanan 128 işçi için adalet çağrısında bulunuldu.

Patlamanın dördüncü yıiı dolayısıyla düzenlenen anmaya katılanlar, patlamada hayatını kaybeden işçilerden bazılarının fotografları ve tepkilerini dile getiren dövizlerle fabrika kapısına yürüdüler. Patlamada ağabeyini kaybeden Mervenur Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, "Biz burda bir şahsiyetle değil zihniyetle mücadele ediyoruz" dedi. Yılmaz şunları kaydetti:

"Sadece biz değil; Çorlu'da liyakatsizlik yüzünden hayatını kaybeden insanlarda, deprem bölgesinde usulsüzce yapılan binalarda hayatını kaybedip kefensiz gömülen insanlarda, Aladağ'da iktidarın göz yumduğu kaçak cemaat yurdunda cesetleri kilitli yangın merdivenin önünde bulunan çocuklar da ne trajikomiktir ki saraylarında yaşayanların kaderine hep ölüm biçtiği işçiler de hepimiz bu zihniyetin kurbanıyız." İçerinde abimin de olduğu, 7 kişinin katledildiği Hendek İşçi katliamının 3. Yıldönümünde söylemiştim bunları. Sözüm sözde değil; ihmalle, usulsüzlükle, hukuksuzlukla katledilen herkes annemdir, babamdır, abimdir, kardeşimdir. Çünkü dediğim gibi; "Hepimiz parayı, siyasal ikbali, rantı insan hayatının önüne koyan bu cinayet düzeninin kurbanıyız. Bizi öldüren aynı."

Av. Akçay Taşçı da fabrika sahibi Yaşar Çoşkun'un, ailelerin davayı terk etmemesi ve Türkiye’de sosyal cinayet düzeniyle mücadele edenlerin sayesinde hapse mahkum olduğunu söyledi.

Anma törenine yaşamını yitiren işçi aileleri ve yakınlarının yanı sıra siyasi partilerin Sakarya temsilcileri ve sendikalar da katıldı.

Editör: Haber Merkezi