6 Şubat depremine Maraş'taki Ebrar Sitesi'nde yakalanan Fikriye Aybüke ve Barış Körük çifti yıkılan sitede enkaz altında kaldı. Barış Körük’ün cenazesi bulundu, defnedildi, Aybüke Körük ise kayıptı.

1.5 senedir kızı Aybüke’yi arayan anne Fadime Gökçe, Maraş Kimsesizler Mezarlığı’nda DNA eşlemesi olduğuna dair haber aldı. Bugün sabah saatlerinde görüştüğümüz Fadime Gökçe, Maraş’ta Kimsesizler Mezarlığı’ndaydı. Mezardan cenazeyi çıkarıp, Adana’ya götürecek olan Gökçe, cenazenin Aybüke’ye ait olduğuna emin değil, bu nedenle Adana’da yeniden DNA testi yaptıracak.

'Tepecik Hastanesi’nde hasta kaydı çıktı'

22 bloktan oluşan Ebrar Sitesi, 1997-2013 yılları arasında kooperatif olarak yapıldı, insanlar da merkezi konumdaki bu evleri “sağlam ve güvenli” olduğuna inanarak satın aldı. Sitenin 6 Şubat depremlerinde neredeyse tamamı yerle bir oldu ve 1400’e yakın insan hayatını kaybetti. Aybüke’nin eşi Barış Körük’ün cenazesine 6’ncı günde ulaşıldı, defnedildi. Enkazdan çıkarılan Aybüke Körük ise askeri uçakla İzmir’e sevk edildi. İzmir Adnan Menderes Hava Meydan Komutanlığı’na gelen askeri uçaktaki yaralılar, ambulanslarla çevre hastanelere sevk edilirken, yaralılar arasında bulunan Körük de ambulansla Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 10 Şubat tarihinde hastaneye giriş yaptığı öğrenilen Aybüke Körük, burada iddiaya göre ayakta tedavi gördü, ardından hastaneden ayrıldı ve Aybüke’den bir daha hiç haber alınamadı.

Hastane hakkında şikayetçi oldu

Aylardır kızını arayan Fadime Gökçe, Meclis'e gitti, Ankara’da, Hatay’da eylemlere katıldı. Televizyon kanallarına çıktı. Kızını taburcu eden Tepecik Hastanesi hakkında şikayetçi olan Gökçe, birkaç ay evvel verdiği röportajda “Kızımın hastaneye giriş kaydı var, yani buraya sağ, yaralı şekilde geliyor. Enkazdan çıkmış bir insan nasıl taburcu edilir, bu nasıl bir hastane? Kameraları izlemek istiyorum, ona da müsaade edilmiyor” dedi.

Fadime Gökçe, kızına dair İzmir’de iz ararken Aybüke, Maraş’ta çıktı. Geçtiğimiz hafta Gökçe’ye gelen bir telefonda, “Kızınıza dair DNA eşleşmesi bulundu, Maraş’a gömülmüş, gelin cenazenizi alın. 1,5 ay önce mezarı açıldı, kan uyuşması oldu” denildi. Peki arama kurtarma çalışmalarında sedyede fotoğrafı olan İzmir Tepecik Hastanesi’nde kaydı bulunan Aybüke Körük, Maraş Kimsesizler Mezarlığı’na nasıl gitti?

'Kafam karışık, yeniden DNA testi yapacağım'

Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre, Fadime Gökçe, kızının uyumlu DNA eşleşmesi haberini aldığında İzmir’deydi. İzmir Tepecik Hastanesi’nde yakın süreçte kızı Aybüke’yi görenler olduğunu söyleyen Gökçe, “İzmir’de aylar önce kaydı çıkmıştı Aybüke’nin. Zaten Maraş’tan İzmir’e çok kişi gönderildi. Yakın zamanda kızım Aybüke ve yanında bir erkek hastaneye gelmiş. Görgü tanığı Aybüke’yi tespit etti. ‘Kimliksiz muayene olunabiliyor mu’ diye sormuş, ‘olmaz’ cevabını alınca da gitmişler. Ben kızımın yaşadığına dair somut bir iz bulmuşken, DNA eşleşti haberi geldi. Kafam çok karışık, Aybüke yaşıyor olabilir, tekrar DNA testi yaptıracağım” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi