Açlık Oyunları (The Hunger Games) ve Şimdi Bakma (Don't Look Now) gibi filmlerin yıldızı aktör Donald Sutherland, uzun süren bir hastalığın ardından 88 yaşında tedavi görmekte olduğu ABD'nin Miami kentinde aramızdan ayrıldı. 

Oğlu, oyuncu Kiefer Sutherland, babasının ölümünü sosyal medyadan yaptığı açıklamayla duyurdu.

"Sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri..."

Kiefer, "Size üzüntüyle babam Donald Sutherland'ın vefat ettiğini söylüyorum. Kişisel olarak sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

"İyi, kötü ya da çirkin hiçbir rolden korkmadı. Yaptığı şeyi sevdi ve sevdiği şeyi yaptı ve kimse asla bundan, iyi yaşanmış bir hayattan fazlasını isteyemez."

Tepkiler...

Ölüm haberi, Donald Sutherland'a yönelik çok sayıda destek ve saygı mesajıyla karşılandı.

Aktör Cary Elwes, Instagram'da "harap olduğunu" söyledi. Kiefer'e yazdığı bir yorumda "Kalplerimiz senin için sızlıyor" diye yazdı. "Onu tanıdığım ve onunla çalıştığım için çok minnettarım. Sevgilerimizi gönderiyoruz."

Kanada Başbakanı Trudeau

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Westville, N.S.'de düzenlediği basın toplantısında Sutherland'in ölümü üzerine onunla ilk tanışmasında hissettiği "derinden, derinden yıldızlara çarpılmışlık" duygusunu anımsadığını anlattı. 

Trudeau "Düşüncelerim Kiefer ve tüm Sutherland ailesinin yanı sıra, şu anda benim gibi ölümünü öğrendiğinde şüphesiz üzülen tüm Kanadalılarla beraber" dedi."Güçlü bir duruşa sahip, mesleğinde parlak bir adamdı ve gerçekten çok büyük bir Kanadalı sanatçıydı" diye ekledi.

1991 yapımı aksiyon filmi Backdraft'ta Sutherland'ı yöneten Ron Howard, X'te Sutherland için saygı duruşunda bulundu.

"Tüm zamanların en zeki, ilginç ve ilgi çekici sinema oyuncularından biri" diye yazdı. "İnanılmaz çeşitlilik, yaratıcı cesaret ve hikayeye ve izleyiciye üstün bir mükemmellikle hizmet verme kararlılığı."

Sutherland, The Dirty Dozen, M*A*S*H ve Klute filmleri de dahil olmak üzere 200 filmde rol almıştı. 

Donald Sutherland kimdi? (*)

Kariyeri boyunca siyasi aktivizmiyle de tanınan Donald Sutherland, bir dönem birlikte olduğu Jane Fonda ile birlikte ABD'nin Vietnam'da sürdürdüğü istila savaşını protesto etti. Bu doğrultudaki bazı çabaları 1972 yapımı  F.T.A. belgeselinde anlatıldı.

Sutherland inançlarını 2015'te vizyona giren Açlık Oyunları: Alaycı Kuş - Bölüm 2 gibi bazı rollerine de aktardı. Jennifer Lawrence'ın canlandırdığı kahraman Katniss Everdeen'in hedefi olan elit bir sınıfın yoksul kitlelere hükmettiği Panem toplumunun zalim Başkanı Snow'u canlandırdı. Sutherland, 2015'te BBC News'e, filmin sosyo-politik mesajının genç hayranların çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla farkındalık kazanmalarına yardımcı olacağını umduğunu söyledi. 

Sutherland, "Son 30 yıldır [yoksul kitlelerin]  hiçbir şekilde politik düşünmediklerine ikna oldum" diyor. "Buna karışan herkesin amacı onları meşgul etmeye çalışmaktı. Bruce Springsteen'in dediği gibi, 'Liderlerinize körü körüne inanmak... sizi öldürür.'"

Kişisel yolculuğunu anlatan Made Up, But Still True adlı anı kitabının yayınlanmasına aylar kala aramızdan ayrılan Sutherland, 2015'te BBC News'e kariyeri boyunca sektörde fark ettiği en büyük değişikliklerden birinin son dönem oyuncuların "çok para" kazanması olduğunu söylemişti. 

"Benim kuşağımdan kimsenin para kazanmak için oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Bu hiç aklıma gelmedi. Burada (Londra'da sahnede) haftada 8 pound  kazanıyordum. 1964'te Royal Court'ta bir oyunda rol aldığımda da haftada 17 pound" demiş, o dönemde oyunculuktan emekli olmayı planlamadığını söylemişti. "Bu tutkuyla yapılan bir iş, emekliliğin karşısında ölüm yazıyor" demişti.

          *     *     *

Kanada'nın New Brunswick şehrinde doğan Sutherland, 1957'de Kanada'dan ayrılıp Londra'ya gitmeden önce radyo haber muhabiri olarak işe başladı. Orada Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi'nde okudu.

Daha sonra İngiliz sinema  ve televizyonunda küçük roller üstlendi.

İlk rolleri orduyla ilgili filmlerdeydi. 1967 İkinci Dünya Savaşı aksiyon filmi The Dirty Dozen'da ve Kore Savaşı'ndaki sağlık görevlilerini konu alan 1970 yapımı M*A*S*H filminde rol aldı.

Afife Jale'nin yaşamı kitap oldu: 'Mavi Bir Melek' Afife Jale'nin yaşamı kitap oldu: 'Mavi Bir Melek'

Bir kalıba sığmayan tavrıyla aynı zamanda Kelly's Heroes'da uygun bir isimle Çavuş Oddball olarak başka bir savaş filminde rol üstlenmesini de sağladı. 

1971'de Alan J. Pakula'nın yönettiği Klute filminde Jande Fonda'yla başrolde oynadı. Fonda bu filmdeki rolüyle Oscar kazandı. Film "yüksek ücretli bir New York telekızının" bir kayıp kişi vakası üzerine çalışan dedektifle birlikte çalışmasını anlatan "neo-noir" gerilim hikayesi. Sutherland ve Fonda özel hayatlarında iki yıl birlikte oldular.

1973 yapımı gerilim filmi Don't Look Now'daki açık seks sahnesi, izleyicilerin kendisi ve başrol oyuncusu Julie Christie'nin "gerçekten seks yaptıklarını" düşünmelerine yol açtıysa da bu Sutherland'in üzerinde durmaya değer bulmadığı bir söylenti olarak kaldı. 

1970'lerde aynı zamanda The Eagle Has Landed'da bir IRA üyesini, National Lampoon's Animal House'da esrar içen bir üniversite profesörünü canlandırdı ve 1978'de Invasion of the Body Snatchers'ın yeniden yapımının başrolünü oynadı.

1980'lerde Sutherland, Oscar ödüllü Sıradan İnsanlar'da intihara meyilli bir gencin babasını canlandırdı.

2000'lerde televizyona yönelerek Dirty Sexy Money ve Commander-in-Chief gibi dizilerde rol aldı.

Sutherland, Altın Küre Ödülleri'ne yedi kere aday gösterildi, 1995 yapımı Citizen X (1995) ve 2002 yapımı Path to War filmlerindeki performanslarıyla iki kere kazandı.

Üstlendiği, 150 filme yayılan sayısız role rağmen Kanadalı aktör hiçbir zaman Oscar'a aday gösterilmedi ancak 2017'de fahri Akademi Ödülü'ne değer görüldü.  (BBC)

Kaynak: bianet