CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Meclis'teki açıklamalarda bulundu.

Gözaltına kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri'nin eylemlerinin 1000. haftaya ulaştığını anımsatan Özel, "Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın" diye konuştu.

TİP: Anayasaya uymayanlar anayasa yapamaz TİP: Anayasaya uymayanlar anayasa yapamaz

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

CUMARTESİ ANNELERİ'NİN ETRAFINDAKİ UTANÇ BARİYERLERİNİ KALDIRIN: Bugün 21 Mayıs. Çerkes soykırımının ve sürgününün yıl dönümü. Bu büyük acıyı bugün de bir kez daha paylaşıyor, onlara bu zulmü yaşatanları lanetliyoruz. Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın.

HUKUKİ DEĞİL: (Kobanê Davası kararları) Davada hukuki değil siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik. Bu davadaki kararların hiçbirini hukuki olarak değerlendirmiyoruz.

KOSKOCA PARTİ 2 MECZUBA TESLİM EDİLDİ: Bahçeli bana 4 tane soru sormuş okumaya utanırım. Sorular CHP gibi 'Türkiye İttifakı' diyen bir partinin genel başkanına sorulacak soru değil. Bu soruların kime sorulacağını biliyorum da o seviyeye inmek istemiyorum. Bu soruları kimin sorduğunu biliyorum. Size bu soruları yazan arsız metin yazarları var ya şu dört soruya cevap versinler bakalım; Bu 2 kişinin isimleri Sinan Ateş iddianamesinden nasıl ve kimler tarafından iddianameden aykılanmıştır? Sinan Ateş'in sokak ortasında ölümünden sonra kimse tweet atmayacak cenazeye gitmeyecek taziye bildirmeyecek diyen hangi ikisidir? Bu talimatı partiye hangi ikisi yaymıştır? Tetikçiyi kaçıran aracın fotoğrafları açığa çıkıp Ülkü Ocakları Genel Başkanı'na bu aracın ceza yemeyecek, trafikte durdurulmayacak statüsüne getirilmesine hangi ikisi katkı sağlamıştır? Koskoca parti 2 meczuba teslim edildi. Yazıklar olsun. Türkiye normalleşecekse sokak cinayetine sahip çıkılmayacak.

Editör: Tuncer Kalaycı