Mültecilere işkence iddiaları Meclis gündeminde Mültecilere işkence iddiaları Meclis gündeminde

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dilek Kaçar, işyerinde mesaiye zorlandıklarını, maaşlarının geç ve eksik ödendiğini iddia eden Ebru Triko çalışanlarının sıkıntılarını dile getirdi.

Dilek Kaçar, yazılı açıklamasında söz konusu iddialara ilişkin şunları kaydetti:

"Şehrimizde işçilerin emeğinin sömürülmesi ne yazık ki hız kesmeden sürüyor. “Burda Bebek” direnişinde gördüğümüz gibi şimdi de 1. Organize Sanayide faaliyet gösteren “Ebru Triko” adlı firmada da işçilerin mobbinge uğradığını emeklerinin sömürüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız.

Neredeyse tamamına yakını kadın olan ve yaklaşık 500 işçinin çalıştığı Ebru Triko’da; “özellikle Maaşların geç ödenmesi, yarım maaş ödenmesi, işçilerin mesaiye kalmaya zorlanması, mesaiye kalmak istemeyenlerin işten çıkarılmakla tehdit edilmesi gibi mobbing olaylarının yaşandığı partimize bildirilmiştir.

Kadın işçilerin; her yerde olduğu gibi ebru triko'da da kadın olmanın getirdiği ötekileştirilme, yok sayılma vb. baskısının yanı sıra geçim sıkıntısı nedeniyle ses çıkaramamalarından yararlanan patronların, mobbingi arttırarak sürdürdükleri, yetkili sendikanın ise işçilerin haklarını savunmak yerine, işverenle yakın ilişkide oldukları”  partimize iletilmiştir.

Geçtiğimiz Cuma günü işçiler yine maaşların ödenmemesi üzerine, kendiliğinden örgütlenerek tepki göstermiş ve iş bırakmış olmalarına rağmen Sendika bu direnişi örgütleyip hak almaya çalışmak yerine işçileri çalışmaya ikna etme yoluna gitmiştir.

İşçiler, işimi kaybederim korkusu nedeniyle kendileri doğrudan ses çıkaramadıkları için, Partimizden kendi sesleri olmamızı talep etmişlerdir. Elbette Türkiye İşçi Partisi Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da işçilerin özellikle de Kadın işçilerin sesi olacaktır. Bu itibarla “Ebru Triko” işçisinin yanında olduğumuzu ve süreci takip edeceğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz."

DİLEK KAÇAR KİMDİR?

1974 Akyazı doğumlu Dilek Kaçar Emekli Öğretmendir.

Özellikle Kadın Hakları Mücadelesi ile tanınan Kaçar,  kadın mücadelesinin yanı sıra, öğretmenlik hayatı boyunca sendikal mücadelede de yer almıştır.

Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi 
Özel Eğitim bölümünden mezun olan Dilek Kaçar uzun yıllar zihinsel engelli çocuklar, otizmli çocuk ve gençler ile çalışmıştır.
Engellilerin eğitimindeki uzmanlığının yanı sıra Çocuk Esirgeme Kurumunda kimsesiz çocuklar ile çalışmalar yapmıştır.

Eğitim Sen, Sakarya Kent Çalışma Derneği, Sakarya  Kadın platformu gibi STK'larda çeşitli görevlerde bulunan Dilek Kaçar evli ve bir çocuk annesidir.