BM'den 11 il için erken ve zorla evlilik riski uyarısı! BM'den 11 il için erken ve zorla evlilik riski uyarısı!

Kahramanmaraş depremlerinin ardından uzmanlar olası depremlerle ilgili uyarılarını sürdürüyor. Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depremi için bir kez daha uyarıda bulundu. Tarihte olduğu gibi yine iki deprem olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Görür, "766’da üç ay arayla olmuş. Onun o kadarını bilmek mümkün değil ama iki tane üst üste deprem de olabilir" dedi.

Milliyet yazarı Tunca Bengin bugünkü Prof. Dr. Naci Görür’ün değerlendirmelerini aktardı. Bengin’in İstanbul’da beklenen depremin arka arkaya gelme anlamında Kahramanmaraş depremleriyle benzerliğini sorduğu Prof. Görür, “O kadar büyük değilse bile biraz daha küçük; 1766’da arka arkaya meydana gelen depremler var. Bir de biri 9 saat arayla olmuş, İstanbul’da üç ay arayla...” yanıtını verdi.

Naci Görür'ün sorulara yanıtları şöyle:

İstanbul için günümüzde de benzer durum söz konusu olabilir mi?

“Biz fayın tek kırılacağını düşünüyoruz ama o da ihtimal dâhilinde tabii. Aynen 1766’da olduğu gibi, şimdi de olabilir. Teorik olarak mümkün ama biz ağırlıklı olarak tek seferde kırılacağını düşünüyoruz.”

İki deprem olursa büyüklük öngörüsü var mı?

“İki tane 7’lik deprem olur. Tetiklenmiş deprem diyoruz biz ona, ilk olan deprem diğerini tetikliyor.”

Kahramanmaraş’taki gibi saat aralığında gerçekleşebilir mi?

“Olabilir, bilmiyoruz onu. 1766’da üç ay arayla olmuş. Onun o kadarını bilmek mümkün değil ama iki tane üst üste deprem de olabilir. 7’lik depremlerin artçıları da fazla olur, bir sene de devam eder.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Editör: Tuncer Kalaycı