Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon'da yaptığı açıklamada, ittifakın seçime bir bütün halinde girmesi beklentisi içinde olduğunu söyledi.

TİP'ten, Merkez Bankası ve AKP'ye asgari ücret tepkisi! TİP'ten, Merkez Bankası ve AKP'ye asgari ücret tepkisi!

Trabzon mitingi sonrasında gaztecilerle bir araya gelen CHP lideri, Trabzonluların mitinge düşündüğünden fazla ilgi gösterdiğini ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

VOA Türkçe'den Hilmi Hacaloğlu'nun haberine göre, gazetecilerle sohbetinde Millet İttifakı'nın milletvekili seçimlerine dönük orta liste çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, bu sürecin dışında kaldığı söyledi. Kılıçdaroğlu, gönlünden geçeni ise şöyle açıkladı:

“Doğrusunu isterseniz çok ayrıntı bilmiyorum. Beklentim ittifakın bir bütün halinde katılması olur. Temennim o. Samimi söylüyorum listelerle ilgili hiçbir bilgim yok. Görüşmeler sürüyor, ‘tek tek mi girelim ayrı ayrı mı girelim, farklı kombinezonlarla mı girelim’ bu konularda genel başkanlar değil ikinci adamlar çalışıyor. Biz Altılı Masa’da konuşurken, parlamentodan bakan almama yönünde bir karar aldık. Kendi aramızda bunu liderler, kendi yönetim kadrolarını aktardılar, ben de aktardım. Yani bakan olmak isteyen milletvekili adayı olmayacak. Yani onlar yine oturulur, görüşülür. O tamamen irade onlara bırakıldı. Çünkü parlamentodaki dengeler kritik olabilir. Oradan milletvekili alıp bakan yaptığımız zaman sayısal olarak sıkıntıya düşebiliriz diye böyle bir karar aldık. Yazılı hale getirmedik ama ilke olarak böyle bir karar aldık. O çerçevede ‘Ben bakan olmak istiyorum’ diyenler var, ‘milletvekili de olmak istemiyorum bakan da, yeter’ diyen arkadaşlar da var.”

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden parlamenter sisteme dönmek isteyen Millet İtttifakı’nın 14 Mayıs Seçimleri’nde “360 vekile ulaşılamazsa B planı var mı?” şeklindeki sorusuna Kılıçdaroğlu, “Siyasette çaresizlik yoktur, B de olur C de olur dedi. Olur hepsi olur” yanıtını verdi.