Madımak Katliamı özelinde toplumsal belleğin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” web belgeseli geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Yapımcılığını Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun üstlendiği, yönetmenliğini Yücel Tunca, metin yazarlığını Bülent Yıldız ve proje koordinatörlüğünü Eylem Şen’in yaptığı web belgeselin konusu sadece katliam günü olan 2 Temmuz 1993 günü ile sınırlı değil. Belgesel, katliam gününe bütün ayrıntılarıyla baktığı gibi yargılama sürecine, dönemin yerel ve merkezi devlet yetkililerine, medyaya, Alevi toplumuna ve örgütlenme sürecine de geniş bir biçimde yer veriyor.

Yönetmen Yücel Tunca, 'Alacakaranlıkta 30 yıl: madımak katliamı" adlı belgesel için Tanıklıkları, belgeleri bir araya getirip kamuoyuna net biçimde aktarmaya çalıştık" dedi. 

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi web portalına www.madimak.org adresinden  adresinden ulaşmak mümkün.

Yeni kitap: “Aşk Üzerine Yanıtı Olmayan Mektuplar” Yeni kitap: “Aşk Üzerine Yanıtı Olmayan Mektuplar”

Sivas’ta 2 Temmuz günü yaşanan Madımak Katliamı’nın üzerinden 30 yıl geçti. Alevi kurum ve temsilcilerinin organize ettiği Geleneksel 4’üncü Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri için Sivas’a gelen aydın ve sanatçıların kaldığı Madımak Oteli ateşe verilmiş, 33 yazar, şair ve sanatçı katledilmişti.

Editör: Haber Merkezi