Gezi davası nedeniyle yaklaşık altı yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu olan iş adamı, sivil toplum ve insan hakları aktivisti Osman Kavala TRT'nin kendisiyle ilgili olduğu iddia edilen dizisini eleştirdi.

TRT'nin yeni dijital platformu Tabii'de yayımlanan "Metamorfoz" adlı diziyi ‘itibar suikasti’ olarak nitelendiren Kavala, böyle bir dizide genç sanatçıların yer almaktan rahatsızlık duymamalarının kendisini üzdüğünü ifade etti.

Dizide başroldeki karakterin Osman Kavala'yı andırdığına dikkat çekilmiş, karakterin hayat hikâyesinin Kavala'nınkiyle örtüşmesi de dizinin senaryosunun Kavala hakkında olduğu iddialarını güçlendirmişti.

Osman Kavala'nın avukatları aracılığıyla yayımladığı açıklaması şöyle:

"Benimle ilgili hazırlanmış bir senaryonun TRT tarafından finanse edildiğini ve dizi film olarak yayımlandığını öğrendim.

BM'den 11 il için erken ve zorla evlilik riski uyarısı! BM'den 11 il için erken ve zorla evlilik riski uyarısı!

"Kişi itibarını koruyan yasalardan kaçmak için hileye başvurulmuş, ismim açıkça kullanılmamış.

"Hukuksuz olarak cezaevinde tutulmam için kullanılan iddianamelerde olduğu gibi, bu dizide de gerçek olayların tahrif edilmesi yöntemine başvurulduğu, komplo teorileriyle suçlu olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor.

Kamu kaynaklarının bu amaç için kullanılmış olması beni yadırgatmadı. Beni şaşırtan ve bana üzüntü veren genç sanatçıların bu itibar suikastı projesinde yer almaktan rahatsızlık duymamaları."