42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor.

7-18 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde, 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de yer alacak.

FESTİVAL FİLMLERİ 6 SALONDA SİNEMASEVERLERLE BULUŞACAK

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. Gösterimler her yıl olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.

FESTİVALİN AÇILIŞ FİLMİ SUNDANCE ÖDÜLLÜ SCRAPPER/HIRÇIN

42. İstanbul Film Festivali bu yıl, Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması-Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Scrapper / Hırçın ile açılıyor. Charlotte Regan’ın yönettiği sıcak, esprili, yaratıcı, tatlı, duygusal bir baba-kız hikâyesi olan Hırçın’da baba rolünü Triangle of Sadness / Hüzün Üçgeni'nin başrolündeki Harris Dickinson canlandırıyor.

42. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ

Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu sinema ve tiyatro oyuncuları, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli'ye verilecek. Ödüller, 6 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak

ULUSLARARASI YARIŞMA

Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Portekizli yönetmen João Canijo üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer alıyor.

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler:

● Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa
● İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya
● Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Güney Kore
● Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa
● Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya
● Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
● Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran
● Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka
● Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg

ULUSAL YARIŞMA

Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı

Festivalin Ulusal Yarışma kategorisinin jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner yer alıyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

ULUSAL YARIŞMA BÖLÜMÜNDE YER ALAN FİLMLER

● Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
● Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
● Bars / Orçun Köksal
● Yüzleşme / Filiz Kuka
● Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
● Cam Perde / Fikret Reyhan
● Boğa Boğa / Onur Saylak
● Suna / Çiğdem Sezgin
● Ayna Ayna / Belmin Söylemez;
● Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı