Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Osman Köse, Sağlık Bakanlığı verilerine göre sifiliz ve bel soğukluğu vakalarında ciddi bir artış  olduğunu ve bu durumun önemli bir kalk sağlığı problemi haline geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Osman Köse, Gazete Oksijen'den Işıl Cinmen ile söyleşisinde, dünya genelinde artış gösteren cinsel yollarla nulaşan hastalıklardaki artışa işaret etti. Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu  ifade ederek, en sık görülen enfeksiyonlar arasında genital siğil ve genital herpesin bulunduğunu kaydetti. Köse, "Bu hastalıklar tedavi edilmezse, sifilizde olduğu gibi birçok iç organı etkileyerek ciddi komplikasyonlara yol açabiliyorlar. Cinsel sağlığın bozulması, cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. Kalıcı hasarın önüne geçmek için zamanında tanı ve tedavi şart. Güncel tedavilerle yaşam süresi onlarca yıl uzayabiliyor" dedi.

Japonya'da hızla yayılan bakteri, iki gün içinde öldürüyor Japonya'da hızla yayılan bakteri, iki gün içinde öldürüyor

Köse, sifiliz vakaları son 6 yıl içinde 2 kat, bel soğukluğunun ise son 3 yılda 2 kat arttığına dikkati çekerek bu artışın en büyük nedeninin korunmasız cinsel temas olduğunu belirtt.

Söyleşinin tamamını okumak için TIKLAYIN

Editör: Haber Merkezi