Finlandiya'da Pazar günü gerçekleşen genel seçimleri oyların yüzde 20,8'ini alan Petteri Orpo liderliğindeki muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi (NCP) kazandı. Başbakan Sanna Marin’in partisi Sosyal Demokratlar yüzde 19,9 ile seçimi üçüncü parti olarak bitirirken, sağcı ve popülist Finler Partisi ise oyların yüzde 20,1'ini alarak ikinci parti olarak tamamladı.

Başa baş geçen seçimlerde, partiler meclisteki 200 sandalye için yarıştı. Oyların yüzde 99'unun sayıldığı belirtilirken, açıklanan sonuçlara göre Ulusal Koalisyon Partisi'nin 48 sandalye, Finler Partisi'nin 46 ve Sosyal Demokratların 43 sandalye kazandığı ifade edildi.

Napolyon'un iki tabancası 1,69 milyon euro'ya satıldı Napolyon'un iki tabancası 1,69 milyon euro'ya satıldı

NATO üyeliği seçim sonuçlarından etkilenmiyor

Türkiye'nin de onayıyla birlikte İttifak’taki 30 ülkeden destek alan Finlandiya'nın yakın zamanda NATO üyesi olması bekleniyor. Seçim sonuçlarının Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunu ise etkilemesi beklenmiyor. Rusya'nın Şubat 2022'de başlayan ve halen devam eden Ukrayna'yı işgalinin ardından ülkede NATO'ya üye olma konusunda büyük bir destek bulunuyor.

Sanna Marin, 34 yaşında dünyanın en genç başbakanı olarak göreve başladığında, tamamı kadınların liderliğindeki beş partili koalisyona liderlik ediyordu.

Editör: Tuncer Kalaycı