Coronavirüs'ün neden olduğu Covid-19 vakaları ülke genelinde artar da, Sakarya bu artıştan nasibini almaz mı ?

   Tabi ki alır ve de aldı...

   Bunu doğrulayan Kızılay Şube Başkanı, Covid-19 vaka sayısının pik yaptığına dikkat çekerek vatandaşa, hayat kurtarmak için plazma bağışında bulunmaları için çağrı yapmış.

   Çağrı önemli, umarım duyarlılığı artıran bir etkisi olur...

   Çünkü, alınan tüm önlemlere rağmen kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Covid-19 vakalarında artış yaşanması kaçınılmaz bir sonuç yaratınca, son zamanlarda 'immun plazma' bağışına olan ihtiyaç da doğal olarak arttı.

   Bu ihtiyacı, Covid-19 pozitif olan hastalardan iyileştikten sonra alınacak plazmaların nakli karşılayacak doğal olarak. Ve yeni ağır vakaların iyileşmesi böyle gerçekleşebilecek.

   Bağışıklık sistemine güçlendirme işlemi yapılması anlamına gelen bu işlem birden fazla kez de yapılabiliyor. Bu da avantaj oluşturuyor. 

   O nedenle, bu hastalık tedavi görüp iyileşenlerde aranan bazı şartlar da var tabi ki.

   Bağışta bulunacak vatandaşların son bir yıl içinde endoskopi, ameliyat, doğum gibi operasyonlar geçirmemiş ve başkaca bir bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir. 

   Covid-19 enfeksiyonuna dair laboratuvar test sonucu olan, hastalığını evde geçirmiş ve iyileşmiş olan vatandaşlar, ilk test tarihinden itibaren 40 gün sonra Kızılay Kan Merkezi'ne başvurup 3 ay süreyle 10 gün arayla toplamda 7 defa plazma bağışında bulunabiliyor.

   Bu bilgi de çok önemli. Umarım yapılan çağrılar duyarlılığı artırır. 

   Son olarak diyeceğim şudur ki, immun plazma bağışı konusunda Sakarya’da ciddi anlamda başarı oranı yakalanmış olması çok önemlidir.

   Bu dayanışma daha da güçlendirilmelidir...