Koronavirüs salgını dolayısıyla hastanelerin yoğun bakım servislerinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradık. Ve, herkes yoğun bakım servislerinin yetersiz kalacağı endişesini çok yakından hissetmeye başladı.

Nasıl hissetmesin ki ?

Vaka sayısındaki hızlı artış devam ederken sosyal medya hesabından sık sık uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son olarak yoğun bakım servislerinden görüntüler paylaştı.

O paylaşımda, "Bugün eski normallerimize mesafe koymazsak yarın sevdiklerimizle aramıza hiç kapanmayacak mesafeler girebilir. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak kendimize, sevdiklerimize ve ülkemize karşı vicdani sorumluluğumuzdur. Sağlığımızın ve sosyal hayatımızın güvencesi budur" ifadelerini kullandı.

Bu ifadeler çok önemli. Ama, yoğun bakım servislerini yeterli hale getirmek daha da önemli. Bunu da yapacak olan hükümettir. Yani, Sağlık Bakanı Koca'nın içinde olduğu kabinedir. İşte burası çok önemli, hükümet tüm kaygılara rağmen ne yapıyor ?

Yatak sayısını artırmak ya da artırmaya çalışmak önemli. Ama, salgına ve yarattığı sorunlara hangi pencereden bakarsanız, alacağınız önlemler de o derece etkili olur.

Hükümet, bu duruma da ne yazık ki baştan beri halk sağlığını maksimum oranda korumak yerine sermayenin çıkarlarını maksimum korumak penceresinden bakıyor. O nedenle de, 9 aydır yürütülen mücadeleye rağmen salgında azalma değil giderek artma oldu, oluyor.

Birbirimizi kandırmanın ne zamanıdır ne de gereği vardır. Sağlık politikasındaki bu yaklaşım salgını önleyemez. Yoğun Bakım servisi yetersizliği gösterilse bile.

Bilimin gerekleri yerine sermayenin gereklerini gözeten kararlar ve uygulamalar, salgını önlemez. Olsa olsa daha yaygınlaşmasına yol açar.