Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) çalışmalarını sürdüren Deprem Araştırma Komisyonu Perşembe günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yetkililerini dinledi. 

Aı̇le ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin Deprem Araştırma Komisyonu'na Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında çocukların durumuna ilişkin bilgi verdi.

"Kimliği tespit edilemeyenler yabancı çocuk" 

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, depremin yaşandığı bölgede toplam 4,6 milyon çocuğun olduğunu ifade etti.

Şahin, bölgede TÜBİTAK'ın "DerinGÖRÜ" sistemi ile kimliği belirlenemeyen çocuklara dair çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bakanlık korumasında 81 çocuğun olduğunu bunların da 35'inin henüz kimlik tespitinin yapılamadığını kaydeden Şahin, "DNA örnekleri verildi ama henüz yakınlarına ulaşamadığımız için özellikle 0-1 yaş ya da yabancı uyruklu olan çocuklarımızın kimlik tespitleri henüz yapılamadı" dedi.

Sinan Ateş cinayeti davasında ilk duruşma! Sinan Ateş cinayeti davasında ilk duruşma!

"200'ün üzerinde çocuk ampute" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 850 kişinin depremde uzvunu kaybettiğine dair sözlerin hatırlatılıp kaçının çocuk olduğunu sorulması üzerine Musa Şahin, "İlk istediğimiz verilerde yaklaşık 200'ün üzerinde ampute çocuk olduğunu söylediler. Bize gelen ilk veri bu şekilde. Özellikle engelli durumuna düşen, uzvunu kaybeden çocuklarımızla ilgili de ileriki dönemde ihtiyaçlarımızı da belirledik" dedi. 

"Çocuk koruma şehirleri" kurulacağını açıklayan Şahin, "Engel durumu olan çocuklarımızın da rehabilitasyonunu sağlayabileceğimiz çocuk evleri sitelerimizi, engelli çocuklarımızı da işin içine katacak şekilde çocuk koruma şehirlerine dönüştürmek istiyoruz. Yine, özellikle çocuk ve ergen danışma merkezleri oluşturmayı hedefliyoruz ve çocuklarımıza psikososyal destek sağlayarak onların güçlenerek hayatlarına devamını sağlamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Tuncer Kalaycı