17 Nisan Dünya Çiftçileri Mücadele Günü... Bu mücadele, pandemi ile başlayan, uluslararası çatışmalarla daha da derinleşen krizin etkilerine, artan yoksullaşmaya ve açlığa karşı, yerlerinden yurtlarından edilen insanlar, terkedilmek zorunda kalınan topraklar için mücadele... Birleşmiş Milletler Çiftçilerin ve Kırsalda Çalışanların Hakları Deklerasyonunda tanımlanmış olan haklarımız için mücadele.

Derinleşen küresel kriz yaşamlarımızı ve geleceğimizi tehdit etmekte. Toprağa yakın olan herkes iklim  üzerindeki baskıyı azaltacak önlemlerin yarınların değil, bugünün meselesi haline gelmiş olduğunun farkında. Farkında olmayan - ya da aldırmayan - şirketler ve onların savunucusu politikacılar.

Pek yakından izlemediğim için yanılıyor olabilirim - dilerim yanılıyorumdur - ama şu seçim öncesi demeç furyasında da tarımda şirketleşmeyi önleyecek, gıdayı üretenlerin ve temiz ve adil gıdayı hakeden herkesin korunmasını amaçlayan bir öneri duyamadık. Biyolojik çeşitliliğimizi koruyan, iklim dostu tarımsal üretimi savunan, yerel pazarları yüreklendiren, gıda egemenliğini hedefleyen, temiz ve sağlıklı gıda hedefimiz için mücadeleye devam!

Bayramınızı kutlar sağlıklı ve coşkulu günler dileriz.