Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmadığını belirterek, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yürütmede de birlikte yol yürüyeceğini söyledi.

Özkoç, CHP Sakarya Örgütünü heyecanlandıran bu açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Özkoç paylaşımında şunları söyledi:

"13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’yla yasamada beraber uzun bir yol yürüdük. Yürütmede de birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Bu sebeple milletvekilliği adaylık başvurusu yapmadım ancak CHP çatısı altında aktif siyasete devam edeceğim. Demokratik, güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Geliyor gelmekte olan…"

Özkoç daha sonra TBMM’de düzenlediği basın toplantısına özetle şunları söyledi:

Yurt dışında ikinci tur heyecanı yarın başlıyor Yurt dışında ikinci tur heyecanı yarın başlıyor

“Bu mübarek ayda, bütün vatandaşlarımızın, ülkemizin geleceğiyle ilgili, kendi aileleriyle ilgili, umutlarıyla ilgili, çocuklarının yarınlarıyla ilgili duaları inşallah kabul olur ve inşallah Türkiye, ülkeyi hak ettiği yere taşıyacak; liyakat sahibi, kimseyi ayrıştırmayan, halkı kucaklayan yöneticilerle yeni bir döneme başlar.

Ben artık grup başkanvekili olarak bu salonda son toplantıyı yapıyorum. Hepinizin bende büyük emeği var. Hakkınızı helal edin. İnşallah özgür gazeteciliğin yapıldığı ve hepinizin hakkının, hukukunun korunduğu bir Türkiye’de birlikte çalışırız.

Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yasamada görev yaptım; çok gurur duydum, çok mutlu oldum. Onunla birlikte yürüdüğüm yolda, insanların huzuru ve mutluluğu için gerçekleştirdiğimiz yürüyüşün gururunu taşıdım. Bundan sonra yine Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte inşallah yürütmede yol alacağız.”

Özkoç, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ve kabinedeki bakanları milletvekili yapmak istemesine ilişkin sorusuna, özetle şu karşılığı verdi:

“20 yıl içinde AKP iktidarında yaşananları, millet acı bir faturayla çekti. Kararlarını, şimdi seçimde sandıkta verecekler. Bu faturayı millete kesenler; ne yaptıklarının çok farkındalar ve milleti birazcık tanıyan bir siyasetçi, aslında onların kendilerini ’koruma kalkanı’ içerisine almalarını ve bu süreçte artık kaybettiklerini gördüklerini anlamıştır. O yüzden muhalefet için kendi kadrolarını oluşturuyorlardır. Biz onlara muhalefette başarılar diliyoruz. Güçlü bir muhalefet iyidir, bakanlardan oluşan bir muhalefet iyidir, tecrübesi olan bir muhalefet iyidir; hepimizi, iktidarı yüreklendirir. Doğru bir muhalefet anlayışı yaparlarsa, doğru bir muhalefet yürütürlerse bunun faydasını Türkiye de görür, biz de görürüz.”