Emek ve Özgürlük İttifakı, Ankara'da düzenlenen toplantıda mutabakat metnini açıkladı. Milletvekili seçimlerine ilişkin yol haritasının açıklandığı toplantıda, amacın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi tek adam rejimini sonlandırmak olduğu ve milletvekili sayısını artırma hedefini gerçek kılacak bir yöntemde uzlaşıya varıldığı belirtildi. Yeşil Sol Parti'nin tüm seçim bölgelerinde, TİP'in ise 49 il ve 52 seçim bölgesinde seçime katılacağı kaydedilirken, ittifakın Türkiye'nin demokratik geleceğini inşa etmeyi hedeflediği kaydedildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçime yönelik tutum ve politik mutabakat metnini açıklamak üzere Ankara'da bir araya geldi. Mülkiyeler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısına Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) Erdal Ataş ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyesi Perihan Koca katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, mutabakat metnine ilişkin konuştu. İttifakın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçimlerinde de esas olarak tek adam rejimine son vermeyi hedeflediğini belirten Akın "Türkiye'nin demokratik geleceğini inşa etmeyi hedefleyen ittifakımız, seçimlerden büyük bir halk desteği alarak çıkmayı, emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlü bir Meclis temsiliyetini sağlamayı amaçlıyor" dedi. 

TİP 52 SEÇİM ÇEVRESİNDE SEÇİME GİRECEK

EHP, EMEP, HDP, SMF ve TÖP’ün seçimlere 81 ilde Yeşil Sol Parti listesinden gireceğini belirten Akın, TİP’in ise seçimlere 49 il ve 52 seçim çevresinde kendi logosuyla gireceğini belirtti. Akın, TİP'in diğer tüm seçim çevrelerinde ise Yeşil Sol Parti’yi destekleyeceğini aktardı. 

Akın'ın açıklamalarının ardından parti temsilcileri de söz alarak varılan mutabakata ve önümüzdeki döneme ilişkin siyasi hedeflere dair değerlendirmelerde bulundu.

'YURTTAŞLARIN HUZUR İÇİNDE YAŞAYABİLECEĞİ BİR ÜLKENİN İNŞASI İÇİN BU İTTİFAK GÜVENCEDİR'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, açıklamasında şunları söyledi:

"Bugün hepimiz için son derece önemli, son derece heyecanlı bir gün. Uzunca bir süredir sürdürdüğümüz ittifak çalışmalarında çok önemli bir evreyi geride bırakmış bulunuyoruz. Zaten hem halklarımız hem kamuoyu yakından takip ediyor, biz Emek ve Özgürlük İttifakı’nı bir yılı aşkın bir faaliyetin bir çalışmanın bir tartışmanın üzerine Türkiye’de 3’üncü yol inşa etmek için; siyasette sesi bastırılmak istenen, susturulmak istenen, yok sayılmak istenen milyonların siyasi iradesini güçlendirmek ve onları siyasete katmak, siyasete özne kılmak için çok uzun perspektiflere sahip bir ittifak inşa etmiştik. Başından bu yana aynı şeyi söylüyorduk: Seçimlerden önce, mümkünse seçimler sırasında ve en önemlisi seçimlerden sonra ülkemizde eşitliğin, özgürlüğün, barışın, adaletin güçlenmesi, kalıcılaşması ve tüm yurttaşlarımızın huzur içerisinde mutlu yaşayabilecekleri bir ülkenin inşası için Emek ve Özgürlük İttifakı’nın varlığı bir güvence demiştik.

'İTTFAKIMIZI GÖREV VE SORUMLULUĞA HAZIR HALE GETİRDİK'

Bu kararlılığımız, inadımız, mücadele birlikteliğimiz bugün biraz daha kuvvetlenmiş durumda. Biz seçim ittifakı olarak da Emek ve Özgürlük İttifakı’nı ilan etmiş durumdayız ve önümüzdeki sayılı günlerde de en iyi sonucu alabilmek, Türkiye’yi bu tek adam rejiminden kurtarmak ve ikinci yüzyılı hepimiz için güçlü, kararlı ve geride kalan dönemde yaptığımız bütün hataları, geride kalan dönemdeki eksikleri bir daha yaşamayacağımız bir ülke olarak inşa etmek için güç birliğimizi, ittifakımızı görev ve sorumluluğa hazır hale getirdiğimiz düşünüyoruz.

'İTTİFAK, BU SEÇİMLERİN EN BÜYÜK SÜRPRİZLERİNDEN BİR TANESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK'

Kamuoyunda çokça tartışıldığı için bir cümle ile geçeceğim. 87 seçim bölgesi var Türkiye’de. TİP bu seçim bölgelerinin 52 tanesinde seçimlere katılacak. Özellikle vurgulamak istediğim bir şey var: Çok ayrıntılı çalışmalar neticesinde sadece 7 seçim çevresinde, daha önceki seçimlerde HDP’nin milletvekili seçildiği bölgelerde TİP seçimlere girecek. Bu şöyle de yorumlanabilir: Aslında 87 seçim çevresinin 80’inde tam mutabakat sağlanmış durumda. Bu son derece önemli bir gelişmedir. İnanıyoruz, görüyoruz, sokaktaki yansımasını hissediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı bu seçimlerin en büyük sürprizlerinden bir tanesini gerçekleştirecektir.

'EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI'YLA BİRLİKTE ZAFER KAZANACAĞIMIZ BİR YÜRÜYÜŞE BAŞLIYORUZ'

Bize dönük beklentilerin farkındayız, bu beklentilerin üstünde bir başarıyla bu seçimlerden çıkacağımıza inanıyoruz. Tüm yurttaşlarımızı Emek ve Özgürlük İttifakı’nı büyütmeye, Emek ve Özgürlük İttifakı’nı güçlendirmeye ve bu ülkeyi bu tek adam rejiminden, bu ucube sistemden kurtarma mücadelesinde bize destek olmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki Emek ve Özgürlük İttifakı’yla birlikte zafer kazanacağımız bir yürüyüşe başlıyoruz. Hepimizin zaferi şimdiden kutlu olsun."

MUTABAKAT METNİ

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın 14 Mayıs Seçim Mutabakat Bildirgesi'nin tamamı şöyle:

"Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ilişkin yürüttüğümüz çalışmalar belli bir olgunluğa ulaşmış bulunuyor.

İttifak olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tutumumuzu 22 Mart tarihinde yapmış olduğumuz basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bugün de milletvekili seçimlerine nasıl katılacağımıza ilişkin tutumuzu netleştirmiş bulunuyoruz.

'TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK GELECEĞİNİ İNŞA ETMEYİ HEDEFLİYORUZ'

Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçimlerinde de esas olarak tek adam rejimine son vermeyi hedeflemektedir. Türkiye'nin demokratik geleceğini inşa etmeyi hedefleyen ittifakımız, seçimlerden büyük bir halk desteği alarak çıkmayı, emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlü bir meclis temsiliyetini sağlamayı amaçlıyor.

Bu anlayışla yürüttüğümüz görüşmeler sorucunda ittifakımız içerisinde yer alan Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyon (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) seçimlere 81 ilde YEŞİL SOL PARTİ çatısından ortak listelerle katılmaya karar vermiştir. 

Taşkent: 'Rantı görenler Evrenköy'ü gözüne kestirdi' Taşkent: 'Rantı görenler Evrenköy'ü gözüne kestirdi'

İttifakımız içerisinde yer alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ise seçimlere 49 il ve 52 seçim çevresinde kendi listeleriyle girecek, diğer tüm il ve seçim bölgelerinde Yeşil Sol Parti’yi destekleyecektir.

'MİLLETVEKİLİ SAYISINI ARTIRMA HEDEFİNİ GERÇEK KILACAK BİR YÖNTEMDE UZLAŞIYA VARILDI'

Varılan mutabakatta, tüm seçim bölgeleri tek tek incelenmiş, geçmiş dönemde HDP’nin kazandığı milletvekillikleri temel alınmış, hem oy sayısı hem de milletvekilliği bakımından bunun üzerinde bir kazanıma ulaşmak hedeflenmiştir. 

Bu değerlendirmeler sonucunda, milletvekili sayısını artırma hedefini gerçek kılacak bir yöntemde uzlaşıya varıldığını bildirmek isteriz. 

Emek ve Özgürlük İttifakı olarak varmış olduğumuz bu ortak sonuç ve sizlerle paylaştığımız ortak seçim mutabakat bildirgemizle güçlü bir seçim kampanyası yürütmek üzere çalışmalarımızı yeni bir aşamaya taşımış bulunuyoruz.

Bu kararımızın tek adam rejimine karşı sömürülen, ezilen halkların, işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bütün halk kesimlerinin, tüm bileşenleriyle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimlerden kazanarak çıkmasına hizmet edeceğine inanıyoruz.
 
Bütün işçilere, emekçilere, kadınlara, gençlere ve halklarımıza hayırlı olsun."

Editör: Tuncer Kalaycı