Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Kobani Davası kararırlarını, ""İktidarın bu kararı IŞİD'in gerçekleştiremediği o katliamın ardından bir siyasi soykırım olarak, Kürt siyasetçileri siyasetin dışında tutma inadının bir yansıması" olarak yorumladı.

Erkan Baş, kararlara ilişkin görüşlerini şöyle belirtti:

"Siyasi iktidar halka meydan okuyor. Kürt halkına, devrimcilere, sosyalistlere meydan okuyor. Bize düşen de buna karşı direnişi büyütmektir. Yılgınlığa ve umutsuzluğa gerek yok. Yenilmeyen faşizm yok, yenilmeyen zorba diktatörler yok. Bize düşen, arkadaşlarımızın eksikliğini hissettirmeyecek şekilde mücadeleyi büyütmek ve arkadaşlarımızı özgürlüklerine kavuşturmaktır.

'Normalleşmenin' en önemli şartlarından birisi yurttaşın normal yaşayabilmesi. Milyonlarca insan işsizken, emekliler 10 bin TL'ye, işçiler açlık sınırının altında bir asgari ücrete mahkum edilmişken bu sistemin devam edebilmesinin tek yolu var: Hukuksuzlukların, adaletsizliklerin, zorbalıkların halkın o isyanını engelleyeceğine dair inançları. İktidar böyle düşünüyor. Onlara göre bu ülkenin yönetilebilmesi için sopaya ihtiyaçları var, korkunun yayılmasına ihtiyaçları var.

Gözlerimizin önünde hukukun katledildiği bir tabloyu yaşadık. Bunu değiştirmenin tek bir yolu var: Direniş."

MHP lideri Bahçeli'den 'Yumuşama' yorumu MHP lideri Bahçeli'den 'Yumuşama' yorumu

Editör: Tuncer Kalaycı