Kırkpınar’daki Teleferik Projesi’ne ilişkin imar planını, mahkeme iptal etti. Bununla ilgili gelişmeleri medyadan izlemişsinizdir. Kırkpınarlıların karara tepkileri ‘buruk sevinç’ olarak yansıtılmıştı. Nitekim, sevinememelerinin nedeni çok kısa sürede anlaşıldı. MedyaYazar.com’daki haberle ilgili paylaşımın altına yorum yapan bir okurumuz, “Bugün çalışmalara devam ettiler. Yarım kalan imalatları tamamlıyorlar. Nasıl durduruldu anlamadık” diye sormuş. 

Soruya makul bir yanıt vermek mümkün değil ama şöyle bir düşününce hiç de şaşılacak bir şey olmadığını görüyorsunuz. Google’da ‘yargı kararlarına rağmen’ diye arama yaptığımda ilk çıkan sonuçlar şunlar oldu:  

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret’in Bodrum Cennet Koyu’nda yapmak istediği ‘Turizm Konaklama Tesisi’ projesinin önü açıldı. Bodrum Belediyesi tarafından proje ruhsatının iptal edilmesi sonrası şirket karara itirazda bulunarak dava açtı. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, inşaat ruhsatının iptal edilmesi hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. (Birgün Gazetesi / 14 Mart 2023) 

Muğla’nın Bodrum ilçesine dört koldan saldırı devam ediyor. Aspat Koyu’nda Ant Aspat Yapı ve Turizm şirketi, daha önce yargı kararlarıyla iptal edilen otel, villa, marina projesi için üçüncü kez Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık, şirketin ‘Turizm Konaklama Tesisi ve Toplu Konut Proje Revizyonu ile Yat Yanaşma Yeri ve Mahmuz’ projesi için ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Şirket ise bu sürede neredeyse projeyi bitirdi. Proje alanı üçüncü derece sit alanı, önemli doğa alanı içerisinde kalıyor. Proje bedelinin 5 milyon 332 bin 788 lira olması bekleniyor. (Birgan Gazetesi / 3 Şubat 2023) 

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin Melet Balıkçı Barınağı hakkında verilen verilen ÇED iptal kararına rağmen çalışmaya devam ettiğini bildirdi. Bilirkişi raporlarının, mahkeme kararlarının yok sayıldığına dikkat çeken ORÇEV, "Ordu Büyükşehir Belediyesi yeniden suç işleme devam ediyor" açıklamasında bulundu. Dernek, çalışmanın durdurulması için mücadele etmeye devam edeceğini kaydetti. (Birgün Gazetesi / 10 Mart 2023) 

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), derneğin tahliyesiyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan okul yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu. (Diken.com.tr / Şubat 2023) 

Sadece müteahhitler, rektörler mi yargı kararlarını hiçe sayan? İktidar partilerinin liderleri ne söylemiş bu konuda, bir de ona bakalım: 

MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi öyle bir hale gelmiştir ki, nerede bir hain, nerede Türkiye’nin kuyusunu kazmak için faal halde bulunan bir çapulcu varsa onlarla yan yanadır" ifadelerini kullandı. Bahçeli, "Sorarım sizlere, Anayasa Mahkemesi kapanmasın da hak ve hukukun itibarı mı kaybolsun?" sözleriyle bir kez daha Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasını istedi. (DW Türkçe / 26 Ekim 2021) 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ile Ankara Temsilcisi Gül'ün tahliyesine ilişkin, "Anayasa Mahkemesinin verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" dedi. (Anadolu Ajansı / 28 Şubat 2016) 

Bu örnekler de gösteriyor ki, bu ülkede çok uzun bir zamandır güç kimdeyse onun istediği oldu, o kazandı. Yargı kararı olmasına doğa katledildi, insanlar işlerinden uzaklaştırıldı, suç yaratılıp cezaevlerinde tutuldu. İnsan aklının almayacağı haksızlıklara imza atıldı. Hak, hukuk, adalet kavramlarının içi boşaltıldı.  

Kırkpınar’da imar planı iptal edilen projenin devam ettirilmesi, yaşanan bu hukuksuzluklardan sadece birisi. Bu duruma şaşırmadım elbette... Ancak ülkede hak, hukuk ve adaletin yeniden hakim olacağına inancım her zamankinden daha fazla. 

Buna inananlar 14 Mayıs’ı bekliyor.