Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı otoyol ve otobanlardaki hız sınırının 132 kilometreden 140 kilometreye yükseltilmesine yönelik çalışmayı eleştirdi. Memiş, bu değişiklik yapıldığında ceza sınırının da 154 kilometreye yükseleceğine işaret ederek, "Olası kazalarda sağ kurtulma şansı kaymaz" dedi.

İhsan Memiş, yaptığı yazılı açıklamada hız sınırının yükseltilmesine yönelik çalışmayı eleştirdi. Hızın  trafik ve yol güvenliğini en çok riske sokan bir olgu olduğuna dikkati çeken ve ölümleri tetiklediğini vurgulayan Memiş, "Bu etkenin oranına bütüncül olarak baktığımızda karşılıklı çarpışma, yandan çarpma, yoldan çıkma, yayaya çarpma, devrilme ve savrulma, takla atma, arkadan çarpma, daki toplam etkisi % 47.1 dir" ifadelerini kullandı. Hız arttıkça ölümlerin de katsayılı olarak artacağını vurgulayan Memiş, şunları kaydetti:

"Örneğin 50 km/h hızla giden bir aracın yaya, ya çarpmasındaki ölüm oranı en az % 50 olmaktadır. Kafa kafaya çarpışmada hız değeri 70 km/h ise ölüm oranı da en az % 70 olmaktadır. Hız nedeni ile bir çarpma veya çarpışmada camdan fırlayan bir kişinin ölmesi oranı en az % 80 dir. Beyin kanaması, iç kanama yada ömür boyu felç olunmaktadır."

HIZ TÜNELİ VE KÖRLÜK

"Ayrıca hız tüneli bakımından hızın artırılması sürücüye körlük de yapmaktadır. Örneğin 40 km/h ile giden bir sürücünün yolu ve çevresini görme açısı 100 derecedir.  70 km/h hızla giden bir araç sürücüsünün  yolu ve çevreyi görme açısı 75 derecedir. 130 km/h ile giden bir sürücünün yolu ve çevreyi görme açısı  yalnız 30 derecedir. Önüne çıkan canlı veya cansız hepsine çarpar ve cismin büyüklüğüne göre’de yok eder ve hiçbir canlı kurtulamaz."

"Erişme kontrollü karayolu, yani otobanda  hızın 140 km/h çıkartılması ve % 10 artırılması ile de ceza hızının 154 km/h çıkartılması can güvenliği bakımından çok tehlikelidir. Otobanların her iki yanı korunaklı olsa, da sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi, yerin yaş, buzlu veya gizli buzlanma olması, öndeki aracın lastiğinin patlaması, yaban hayvanlarının karşıdan karşıya geçmesi gibi olasılıklar daima düşünülmelidir. Bu nedenle; Türkiye de insanımızı trafik ve yol güvenliğinde daha çok yaşatmak ,riskleri azaltmak yerine bir çarpma veya çarpışmada yaya veya araç içerisindeki sürücü ve yolcularda kurtarılmaz. Sn Bakanımıza bu konuyu bizde anlatabiliriz. HIZ TUNELİ ve HIZ KÖRLÜĞÜNÜ hepimiz bilmek zorundayız"

Türkiye Tek Yürek Kampanyası'nda ifşalar başlıyor Türkiye Tek Yürek Kampanyası'nda ifşalar başlıyor

"Talep fanatik hız tutkunu insanlardan geldi ise Sn Bakanımızın bu fantazilere meydan vermemesi ve bir trafik kazasında yaralıların kaç tanesinin hayata döndürülmesi üzerinde daha çok bilgi almasını dileriz. Bazı siyasiler veya aklı evveller bu hızı isteyebilir. Ancak yol güvenliği ile oynamak çok tehlikeli ve bir kazada hiç kimsenin kurtulmaması demektir. Mevcut hızımız çok yeterli olup, azami huduttadır. Hızın ekonomik kazanım üzerinde de olumlu hiçbir etkisi yoktur."

BAKAN SOYLU'NUN AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGDT Haber'de bayram sonrasında yaptığı değerlendirmede, hız limitlerine ilişkin bir çalışma yaptıklarını belirterek, İçişleri Bakanlığının kanunun verdiği yetki çerçevesinde hız limitlerini yüzde 20 artırma imkanının olduğunu anımsatmış, " Şu anda otobanlar ve otoyollarda hız limiti 132 kilometre. Şu anda Kuzey Marmara otoyolunda çalışıyoruz. Bunu 1 Temmuz'a yetiştirme gayreti içerisindeyiz. 120 kilometre hız sınırını, 140 kilometreye çıkaracağız. Yani 20 kilometre opsiyonumuzun tamamını orada kullanacağız. Ceza sınırı da 154 kilometre" demişti.