İngiltere'de yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti ağır kayıplar yaşarken, ana muhalefet İşçi Partisi yarışı önde götürüyor. Başbakan Rishi Sunak, genel seçimler öncesi bu son büyük kamuoyu sınavında bir dizi yenilgiye uğramış görünüyor.

Perşembe günü 107 belediye için yapılan seçimlerde 100 belediye meclisinde sonuçlar belli oldu.

Buna göre İşçi Partisi 169 ek sandalye ile meclis üyeliğini 1019'a yükseltirken, Muhafazakar Parti 433 sandalye kaybederek 463'e geriledi. Bu sandalyelerin bir kısmı da Liberal Demokratlara, bağımsızlara ve Yeşiller'e geçti.

Yerel seçimlerle aynı gün Blackpool kentinde yapılan milletvekilliği ara seçiminde de sandalyeyi İşçi Partisi'ne kaptırdı.

Burada Muhafazakar Parti 2019'daki seçime kıyasla yüzde 32 oy kaybına uğrarken, İşçi Partisi adayı Chris Webb yüzde 59'a yakın oy oranıyla milletvekilliğini kazandı.

Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, buradaki kazanımı "gecenin en önemli sonucu" olarak tanımladı.

Starmer, Blackpool'daki farklı sonuçla seçmenlerin Rishi Sunak'a "değişim istiyoruz mesajı" verdiğini söyledi.

Starmer, "Bu sadece küçük bir mesaj değil, bu sadece bir mırıltı değil, bu Blackpool'dan gelen bir haykırış, değişim istiyoruz haykırışı. Ve Blackpool tüm ülke adına konuşuyor, artık yeter diyor" ifadesini kullandı.

Öğle saatlerinde konuşan Sunak, sonuçların hala gelmeye devam ettiğini belirtti, ancak "hayal kırıklığı" yarattığını kabul etti ve "Bu ülkenin insanları için sonuç üretmeye odaklanmış durumdayım" dedi.

Editör: Tuncer Kalaycı