Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelede Medyanın Dili” konulu toplantıda, "Medyamızın bu konuda ciddi bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum" dedi.

Feminist Gece Yürüyüşü davasında herkes beraat etti Feminist Gece Yürüyüşü davasında herkes beraat etti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Adapazarı’nda bir tesiste Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) koordinasyonuyla düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili” seminerine katıldı.

"Şiddeti büyüten bir unsur da haberlerin yaygınlaşmasıdır"

Alemdar toplantıdaki konuşmasında “Böyle önemli bir konunun şehrimizde gündeme getirilerek, hassasiyet ortaya konulmasından oldukça memnuniyet duydum. Her gün medyada  münferit olaylara şahit oluyor, üzülüyoruz. Devletimizin bütün kurumları bu hadiselerin bir daha yaşanmaması için üstün bir gayret gösteriyor. Fakat uzmanları kadar bizler de fark ediyoruz ki, şiddeti büyüten ve yaygınlaştıran unsurlardan biri de bu haberlerin yaygınlaşması ile oluyor” ifadelerini kullandı.

Şiddetle mücadelede tüm paydaşların birlikteliği önemli

Başkan Alemdar medyanın bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Bu program inanıyorum ki bundan sonraki süreçte bu konuda daha dikkatli olmamıza fırsat tanıyacaktır. Üniversitelerimizin, ilgili kurumlarımızın, belediyelerimizin ve özellikle medyamızın bu konuda ciddi bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Çünkü şiddetle mücadelede başarıya tüm paydaşların birlikteliğiyle ulaşabiliriz. Şiddeti önleyen yaklaşım oldukça önemlidir.” 

Kadına şiddette mücadele noktasında mesajların verildiği seminere, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, TBMM KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, AKP İl Başkanı Yunus Tever, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Yıldız da katıldı.

Kaynak: Medya Servisi