Medyayazar 6 ay aradan sonra, 9’uncu yılında tekrar yayına başladı.

Umarım okurlarımız gerek kadro gerekse ekonomik açıdan çok sınırlı imkanlarla geçen 9 yılın ardından 6 aylık bir molayı çok görmemiştir.

Moladaki 6 aylık dönem izlemekle geçti diyebilirim.

Siyasi gelişmeleri, seçimleri, ekonomiyi ve medyayı hiç koşuşturmadan, haber veya gazete yetiştireceğiz telaşı olmadan, özümseyerek değerlendirme fırsatı oldu.

Ve izleme süreci sonunda, yayının durduğu günkü (gazeteciliğin evrildiği duruma bakarak) ‘Devam etmek mümkün değil’ noktasından, ‘Yok, yaşanan sıkıntılara rağmen Medyayazar’ın hala yapması gereken çok şey var’ noktasına geldik.

Yaklaşık 1,5 ay önce de ‘Kervan yolda düzülür’ mantığıyla, hiç ama hiç hazırlık yapmadan yayına başladık.  O kadar ani oldu ki, önceki dönem yazı katkısında bulunan dostlarımızın büyük bölümüyle henüz görüşemedik. Bu dostlarımızdan çok değerli katkılarını sürdürmelerini isteyeceğiz.

Kadro eksikliğimiz halen sürüyor. İçerik olarak hayli eksiğiz. Ancak, dar bir kadromuz olmasına karşın olayları doğru perspektiften görüp, haberlerimizi doğru bir bakış açısıyla okurlarımıza ulaştırabilmenin gayreti içindeyiz. Sonuçta İnternet Yasasından kaynaklı yükümlülükleri de yerine getirip, eli ayağı düzgün bir haber portalı yaratmayı umuyoruz.

Yayına tekrar başladığımızı bilip, bizi izleyen az sayıda okurumuz ile sosyal medya paylaşımlarını takip edenler, ‘Günün Gazetesi’ni görmüştür. İhtiyaç duyulan dijital bir gazete yapılabilir mi düşüncesinin bir ürünüydü. Bir deneme niteliğindeydi. Ancak, mevcut imkanlarla çok sayfalı bir dijital gazeteye henüz hazır olmadığımızı gördük. Bunun yerine haftada bir 4 sayfalı bir gazete fikri daha uygun geldi. Sakarya’daki gazetelerin yayımlanmadığı pazar günleri yayımlanacak bir gazeteyi, önümüzdeki süreçte okurlarımızla paylaşmayı hedef aldık, ‘Günün Gazetesi’ uygulaması ise son buldu.

Yazının sonunda dostlara ve okurlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum.  9 yıl önce tüm baskılara, sıkıntılara rağmen bağımsız gazeteciliğin yapılabileceğini göstermeyi hedefleyerek çıktığımız yolda ilerlemeyi, kısa bir molanın ardından sürdürüyoruz. Gazetecilik yapmanın, doğru habere ulaşmanın neredeyse imkânsız hale geldiği bugün, desteklerinize her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Ayağınıza taş takılsa bile bizi arayın, takipten ayrılmayın.

Not: Medyayazar’ı henüz e-posta listelerine almayanlar için: [email protected]