Ergün Özkan TÜRASAŞ’taki son gelişmeleri geçen haftaki köşesine taşımış.
Sakarya Kent Şurası Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun TV264’te katıldığı programda söylediklerini alıntılayıp, eklemiş; ‘Sarı Öküz’ öyküsünü hatırlatmış ve eklemiş: “Bizim Sarı Öküzümüz neydi, ne zaman verdik ben de bilemiyorum” *

Peki Hacıeyüpoğlu neler söylemiş bir bakalım, Demir Yol İş Sendikası ve Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ile yaptığı bir konuşmayı aktarmış:

“Burası TÜVASAŞ iken 2-3 bin çalışan vardı. Her geçen gün küçülerek 600 işçi kaldı. 400 taşeron çalışan, 500’de memur var. Korkuyorum ki vagon yapma kabiliyetimizi kaybedeceğiz. TÜVASAŞ, TÜRASAŞ olup genel merkezi Ankara’ya taşındıktan sonra işler eskisi gibi yürümüyor. Çalışanlar burada ancak karar vericiler Ankara’da. Korkuyorum ki zamanla küçülüp burayı kapatacaklar ve ya satacaklar.”

Oysa aynı Cemal Yaman, TÜVASAŞ’ın TÜRASAŞ bünyesine katılacağı dönemde böyle konuşmuyordu. Kurumun TÜDEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ ile birleştirilmesi kararının güç birliği oluşturmak için alındığını ve TÜVASAŞ’ın bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceğini savunuyor, söz konusu karara karşı oluşacak kamuoyu baskısını kırmaya çalışıyordu.

Yaman'ın açıklaması şöyleydi:

 “Üç kurumun birleşmesi tek bir merkezden yönetilerek, raylı taşımacılıkla ilgili ürünlerin birbirine karşılıklı teknolojik ve her türlü desteği sağlamaları amaçlanıyor. Daha güzel sonuçlar alınması planlanıyor. Biliyorsunuz Eskişehir makine üretiyor bizim TÜVASAŞ vagon üretiyor Sivas vagonların bakım onarımını yapıyor hem ’de yük vagonlarını yapıyor yani bu üç kurum birleşerek burada güç birliği yaması ile ilgili bir teklif. Cumhurbaşkanımız olumlu karşılamış kanun hükmünde kararnameye koymuşlar bunu. 2017 yılı sonuna kadar bu işin gerçekleşmesi lazım, peki gerçekleşti mi, hayır. 2018 geçti, i 2019 da geçti bu yeni bir hadise değil. Böyle bir gündem olmadığını ben söyleyebilirim.”

Sadece Cemal Yaman mıydı birleşmeyi savunan. Bizim Sakarya Gazetesi’nin bu yöndeki haberleri sonrasında AKP’nin 4 milletvekili ortak imzayla açıklama yapıp, söz konusu karar için Cumhurbaşkanına teşekkür ediyordu. Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek ve Kenan Sofuoğlu'nun imzasının yer aldığı açıklamada şöyle deniyordu:

“Şehrimizin ve ülkemizin her alanda yükselmesi için gece gündüz uğraş veren ve TÜVASAŞ’ımızın geleceği daha iyi olsun bu yeni yapılanmanın kararını veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.

TÜVASAŞ HEP TAKİBİMİZDE OLACAK

Bir kez daha Sakarya kamuoyunun bilmesini isteriz ki, söz konusu bu kararla TÜVASAŞ'ımız asla kapatılmamaktadır. Bilakis daha güçlü ve büyük işlere imza atmasını sağlayacak yeni bir yapılanma söz konusudur. Bu yeni yapılanmanın neden yapıldığı ve bundan sonraki işleyişinin nasıl olacağı konusunda işletilen süreçler bizim de takibimizde olmuştur. Devamlı aklımızda ve takibimizde olacak olan TÜVASAŞ'ımız inşallah çok daha büyük işlere imza atacaktır.”

Açıklama böyle...
Aradan 3 yıl geçtikten sonra gelinen nokta da bu...

Acı gerçekle önce Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman yüzleşmiş. ‘Olmaz’ dediği felaketin artık çok yakın olduğunu söylüyor.
‘Burayı kapatacaklar’ derken, o günlerde yaptığı açıklamayı hatırlıyordur herhalde.
Bu durumda sorumluluğu olduğunu düşünüyor mu, ya da nasıl bir ruh hali içinde merak ediyorum.

‘Cumhurbaşkanına teşekkür’ açıklaması yapan milletvekillerine gelince...

O açıklamada belirttikleri gibi TÜVASAŞ’ı takip etmeyi gerçekten sürdürüyorlarsa, kamuoyunu bilgilendirmelerini ve endişeleri gidermelerini beklemek hakkımız.

'Dün dünde kaldı' da diyebilirler. Bekleyip göreceğiz...

*Ergün Özkan’ın Sarı Öküz sorusuna yanıt olmuştur umarım.