AB'nin yayımladığı bir rapor, Avrupa ülkelerinin ithal ettiği balların yarısına yakınının doğal bal özelliği taşımadığını, sulandırma, ucuz şeker şurubu katma gibi yöntemlerle ürüne hile karıştırıldığını ortaya çıkardı.

AB Komisyonuna bağlı sağlık ve bilim kuruluşları ile AB yolsuzlukla mücadele kuruluşu OLAF'ın iş birliğiyle hazırlanan rapor, tüketici dernekleri ve yerel bal üreticilerinin yıllardır dile getirdiği şüphelerin doğruluğunu teyit etmiş oldu.

MHP’nin Eskişehir  adayı silahlı saldırıya uğradı MHP’nin Eskişehir adayı silahlı saldırıya uğradı

AB'ye ithal edilen 320 sevkiyattan alınan numuneler üzerinde yapılan testler, numunelerin yüzde 46'sının gerçek bal olmadığını gösterdi. AB yönetmeliklerine göre balın hiçbir katkı maddesi ya da sulandırıcı içermemesi, tamamen doğal olması gerekiyor.

Türk balında 15 numuneden 14'ü hileli

Balda en kötü notu Çin, Türkiye ve İngiltere'den ithal edilenler aldı. Çin'den ithal edilen ballarda 89 numuneden 74'ünün, Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden 14'ünün bal niteliği taşımadığı tespit edildi.

Eski AB ülkesi İngiltere'den ithal edilen bal da kötü not aldı. İngiltere'den gelen ve incelemeye tabi tutulan 10 partiden 10'u da AB standartlarına göre sınıfta kaldı. İngiltere'den gelen balın içinde Meksika, Brezilya ve Ukrayna'dan ithal edilmiş bal karışımları bulunmasının da sonuçta etkili olabileceği düşünülüyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre  geçen yıl Türkiye'den 59 ülkeye 45 milyon 984 bin 609 dolarlık bal ihraç edildi. ABD, İspanya ve Almanya en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu.

Kaynak