Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, emeklilik yaşının yükseltilmesine paralel olarak başta çelik endüstrisi olmak üzere haftalık çalışma günlerinin azaltılmasını istedi.

İsviçre'den Beypazarı maden suyunu tüketmeme uyarısı İsviçre'den Beypazarı maden suyunu tüketmeme uyarısı

Önümüzdeki toplu sözleşme görüşmelerinde, haftalık çalışma günlerinin sayısının dörde düşürülmesi isteyeceklerini ifade eden IG Metall yetkilileri, çalışma saatinin azaltılmasıyla endüstrideki istihdam alanlarının korunabileceği, işten çıkarmaların engellenebileceği, ayrıca çalışanların yaşam kalitesi ve sağlığı açısından büyük bir iyileşme olacağı görüşünü savunuyor.

Almanya'da 2 milyon 260 bin üyesi bulunan IG Metall, elektro sanayi, çelik, metal, tekstil, plastik ve iletişim teknolojileri gibi sektörleri temsil ediyor.

Emeklilik yaşı yükseltiliyor

Bu arada, Fransa'da Macron hükümetinin emeklilik yaşını 64'e yükseltme kararına ilişkin tepkilerin ardından Fransa’nın komşusu, Avrupa Birliği’nin bir diğer güçlü ülkesi Almanya'da ise emeklilik yaşı kademeli olarak 67'ye yükselecek.

Almanya’da mevcut durumda emeklilik yaşı çalışanların ne zaman doğduğuna bağlı olarak belirleniyor.

Buna göre 1947’den önce doğanlar için sınır 65 yaş. 65 yaşını doldurmuş ve en az 60 ay sigortalı olarak çalışmış kişilerin emekli olma hakları bulunuyor.

Ancak, 2007 yılında dönemin Başbakanı Angela Merkel ve hükümeti emeklilik yaşının kademeli olarak arttırılmasına karar vermişti. Buna göre, emeklilik için yaş sınırı 1947 ile 1964 arasında doğanlar için 2012 yılından bu yana kademeli olarak yükseltiliyor.

1964 veya daha sonra doğanlar için ise emeklilik yaşı 67 olacak. İstisnai durumlarda yaşlılık sigortasına en az 35 yıl prim ödeyen kişiler, 63 yaşını doldurduktan sonra da emekli olma hakkını elde edebilmekte. Çalışamaz durumda olduğunu ispatlayanlara da malulen emekli olma hakkı tanınıyor.

Bu durumda emekli olan kişilerin en az 60 aylık sigorta priminin engel öncesinde yatırılması gerekiyor. Maden işçileri ise 60 yaşında emekli olabiliyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına katılanların yüzde 38’i 67 yaşında emekliliğe karşı çıkıyor, sınırın 65’te kalmasını istiyor. Yaklaşık dörtte biri ise yaş sınırının 63 olması gerektiğini savunuyor. Halkın yalnızca yüzde 16’sı 67 yaşında emekliliği desteklerken, yüzde 6’sı ise 70 yaş ve üzerinde emekliye ayrılmak istiyor. Anketlere göre 18-29 yaş arasındaki gençlerin yarısından fazlası emeklilik yaşının düşürülmesini, sınırın 63 olmasını istiyor.