Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç'in, Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenen bölgelere destek sağlamak için düzenlediği Uluslararası Donörler Konferansı'nda afetzedeler için 7 milyar euro toplandığı belirtildi.

Yalnızca Almanya, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen iki ülke için öngördüğü yardım miktarını iki katına çıkaracağını duyurmuş, konferansa katılmak üzere Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere desteğimizi ikiye katlayarak 240 milyon euroya çıkarıyoruz" açıklamasını yapmıştı. Bakanlıktan yapılan bir diğer açıklamada, bölgeye erişimin ve ihtiyaçların Suriye'nin kuzeybatısından "daha net ve kolay olması nedeniyle" yardımların büyük çoğunluğunun Türkiye'ye gideceği belirtildi.

AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Suriye'ye de 108 milyon euroluk insani yardım yapacaklarını açıklamıştı. Von der Leyen, konferansın ardından yaptığı açıklamada, "Bir trajedi yaşandığında, buna verilecek tek bir yanıt var o da dayanışma" diye konuştu.

Erdoğan: Bu dayanışmayı asla unutmayacağız

Uluslararası Donörler Konferansı'na, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu zor günlerde tüm dostlarımızın; kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle AB, BM ve diğer uluslararası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız" dedi.

Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu

Deprem bölgesindeki 11 vilayette, ağır hasarlı ve yıkılması gereken bina sayısının 298 bin olduğunu belirten Erdoğan, "Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor. Bu çapta afetle hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Editör: Tuncer Kalaycı