Seçime doğru: Partilerde son durum Seçime doğru: Partilerde son durum

AKP ve MHP heyetleri bugün AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı için YSK'ya resmi başvuruda bulundu. Başvuruyu, AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptı.

Erdoğan'ın 3. kez adaylığı ile ilgili olarak yöneltilen soruya MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Geçin bunları geçin. Bunlar ciddiyesiz konular"; AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz ise "Seçimle ilgili her türlü kararı almak YSK'nın kararındadır. Herkes itirazı yapar, nihai kararı YSK verir mevzuatı dikkate alarak" diye yanıt verdi.

 Genel Başkan Yardımcısı Yavuz da "Seçim süreci hızlı bir şekilde işliyor. İşlemler peş peşe yapılıyor. Bunlardan biri de adaylık için başvuru işidir.  Bu kapsamda son günü beklemeden, zaten hiç tereddüt etmediğimiz adayımız için iki parti olarak başvuruda bulunmuş olduk" ifadesini kullandı.

Cumhur İttifakı olarak hiçbir tereddütleri olmadığını belirten Yavuz "En başından beri adayımızın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurguladık. İnşallah milletimizin teveccühü ile Cumhurbaşkanımız tekrar seçilecek ve Türkiye emin adımlarla ilerlemeye devam edecek" dedi.

AKP ve MHP TBMM grupları, 16 Mart'ta ayrı ayrı düzenledikleri kapalı grup toplantılarında, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı almıştı.

Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan partiler arasında AKP, MHP, BBP ve HÜDA-PAR yer alıyor.

Erdoğan 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 51,79, 2018’deki seçimdeyse yüzde 52,59 oy almıştı.

Editör: Tuncer Kalaycı