Filiz Pehlivan, Yetkin Report'ta yayımlanan 'Mutsuz Kadınlar Ülkesi: Türkiye" başlıklı yazısında, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin katkılarıyla hazırlanan Kadınların Ekonomik ve Toplumsal Yaşamdaki Sorunları Araştırma Raporu’na yer verdi.

Türkiye genelinde 18 yaş üstü, farklı eğitim düzeylerine sahip 1067 kadınla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapora göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 60,3’ü kendisini mutsuz hissediyor. Türkiye’de toplumsal hayatta ve iş hayatında kadınlara olan bakış açısını ortaya koymayı amaçlayan rapor, aynı zamanda kadınların siyasi parti tercihlerindeki değişimi de ortaya koydu. Buna göre, 2018 Milletvekili seçimlerinde AKP’ye oy verenlerin yüzde 7,8’inin CHP’ye kayadı. MHP ve İyi Parti’de de kadın seçmen kaybı yaşandığı görüldü.

Kadınların siyasi parti tercihlerindeki değişim

2018 Milletvekili Genel seçiminde, katılımcıların yüzde 38,3’ü AKP’ye, yüzde 27,8’i CHP’ye oy vermişken; araştırmanın yapıldığı tarihlerde (2022 sonu) oy tercihlerinde değişiklik oldu. Raporda, “Bu Pazar Milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevapların yüzde 30’u CHP’yi işaret ederken, AKP’nin oy oranının yüzde 26,6’ya düştüğü görülüyor. Yani 2018 Milletvekili seçimlerinde AKP’ye oy verenlerin yüzde 7,8’i CHP’ye kaymış.

CHP’ye oy veren kadınların yüzde 79,1’i, hala CHP’ye oy vermeyi düşünürken, yüzde 2’si yeni bir seçimde AK Parti’ye oy verebileceğini söylemiş.

DEM Parti: Asılsız iddialar ve kirli komplolar... DEM Parti: Asılsız iddialar ve kirli komplolar...

Rapora göre, en büyük oy kaybı ise MHP’de yaşandı. MHP, daha önce kendisine oy veren kadınların yüzde 72,1’inin oyunu kaybetmiş.

Öte yandan raporda İYİ Parti’nin de kadınların yüzde 53,2’sinin oyunu kaybettiği görünüyor.