Fransa kamu televizyonu France 2 ve Fondation de France Vakfı, Türkiye ve Suriye’yi vuran deprem felaketinin neden olduğu yaraları sarmak ve depremzedelere yardım toplamak için bir bağış konseri organize etti. Konsere binlerce izleyicinin yanısıra, Kültür Bakanı Rima Abdul Malak da katıldı. Konser, France 2, TV5 Monde Televizyonu ve France Inter Radyosu’ndan canlı yayınlandı.

Konserden önce, France 2 TV ekibinin deprem bölgesinden derlediği haber ve görüntüler, depremin yarattığı derin acıyı Olympia Salonu'na taşıdı.

Etkinliği Fransızlar’ın ünlü kraliyet uzmanı tarihçisi ve sunucusu Stephane Bern ile gazeteci Lea Salame sundu. France 2 Televizyonu'nun, yalnızca bir hafta içinde organizasyonunu tamamladığı konser çağrısına, çok sayıda Fransız sanatçı olumlu yanıt verdi.

Aralarında Türkiye’de de çok iyi tanınan ya da dinlenen Salvatore Adamo, Patrick Bruel, Zaz, Gims, Laurent Voulzy, Andre Manoukian, Claudio Capeo, Mentissa, Yael Naim, Chimene Badi, Maxime Le Forestier, Isabelle Boulay, Santa, Marina Kaye, Suzane, Ycare, Soolking, Mısırlı soprano Fatma Said ve Suriyeli sanatçı Farah Al Dibany ile Bulgar ve Yunan sanatçılar da katıldı.

Provaları birlikte izlediğimiz France 2 Televizyonu Programlar Direktörü Arnaud Ngatcha, tıpkı Ukrayna ya da Lübnan için yaptıkları gibi, Türkiye ve Suriye'ye de destek vermenin "kendileri için önemli olduğunu" söyledi.

VOA Türkçe'ye özel söyleşi veren Ngatcha, "Türkiye ve Suriye'nin kuzeyindeki bu dram devasa boyutta. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük felaket. Onbinlerce kişi yaşamını yitirdi. Yüzbinler yetim kaldı, yerlerinden oldu. Tıpkı daha önce Lübnan ve Ukrayna halkı için yaptığımız gibi, Fransa'nın, Türkiye ve Suriye halkı için de yardım kampanyasıyla birlikte bu desteği yapması önemliydi. Şu anda soğukta ayakta kalmaya çalışan Türk ve Suriye halkını çok güçlü bir şekilde hissediyor ve düşünüyoruz" diye konuştu.

Fransız sanat dünyasının önemli isimlerinin bu çağrıya yanıt verdiğini vurgulayan Arnaud Ngatcha, "Çok büyük sanatçılarımız katıldı. Patrick Bruel, Zaz, Adamo gibi Türkiye'de çok bilinen bir isimler... Türk ve Suriyeli sanatçıları da ağırlamaktan mutluyuz. Özellikle Fazıl Say, dev bir sanatçı, dev bir yıldız. Onu bu gece burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Buradan Türkiye ve Suriye halklarına güçlü desteklerimizi gönderiyoruz" diye konuştu.

Fazıl Say'dan "Kara Toprak" performansı

Piyanist Fazıl Say, gecenin Türkiye'den gelen tek sanatçısı oldu. Kulis'te VOA Türkçe'ye France 2'nin teklifini nasıl kabul ettiğini anlatan Fazıl Say, "Plak firmam aracılığıyla böyle bir programa katılıp katılmayacağımı sordular. Ben o sırada İzmir'de depremzedeler yararına "Bir Kira Bir Yuva" kampanyası için konser veriyordum. Olympia tabii pek çok sanatçının gelip geçtiği önemli bir yer, TV yayını da olacak, iyi bir yardım geliri elde edilebileceğini düşündüğüm için kabul ettim. Sağolsunlar, toplanan yardım paralarının en iyi adreslere gideceğini düşünüyorum" dedi.

Engelsiz Filmler Festivali başlıyor Engelsiz Filmler Festivali başlıyor
Editör: Tuncer Kalaycı