2024 Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, milyonlarca emekli tarafından büyük bir merakla bekleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılda iki kez yapılan toplu sözleşme zammına ek olarak altı aylık enflasyon farkını da maaşlarına yansıtıyor.

5 aylık enflasyon oranı yüzde 22,72

Bununla beraber 5 aylık enflasyon rakamı da yüzde 22,72 olarak hesaplandı.

Emekli temmuz zammı ne kadar olacak?

Her yıl iki kez ocak ve temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam almıştı.

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldu.

Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı.

Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

5 aylık enflasyon farkı belli oldu

Açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte memur ve emeklilerin yılda 2 kez aldığı toplu sözleşme zammına ek olarak 5 aylık enflasyon farkı da belli oldu.

5 aylık enflasyon farkı 3 Haziran'da TÜİK tarafından açıklanacak olan mayıs enflasyonu sonrasında kesinleşmesine son bir veri kaldı.

Ocak ayında özellikle maaş artışlarının etkisiyle yüzde 6,70 olarak gerçekleşen enflasyon, Şubat ayında yüzde 4,53'e, Mart ayında ise yüzde 3,16'ya geriledi. Nisan ayında bu rakam yüzde 3,18 oldu. Mayıs ayında ise yüzde 3,37 oldu.

5 aylık enflasyon farkı ile zam hesaplama tablosu

5 aylık enflasyon: Yüzde 22,72
5 aylık SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 22,72
Memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 10
Memur enflasyon farkı dahil zam oranı: Yüzde 17,32

Mahfi Eğilmez: Vergi paketindeki tek reformu geri çektiler Mahfi Eğilmez: Vergi paketindeki tek reformu geri çektiler

Emekli ve memur temmuz zammı için 1 veri kaldı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile nihai emekli ve memur zammı belli olacak. TÜİK'in açıklaması 3 Temmuz günü saat 10:00'da 6 aylık enflasyon enflasyon rakamları kesinleşecek.

Editör: Haber Merkezi