Gecede onur plaketi verilen oyuncu Nur Sürer, "Bu karanlık elbet bitecek" diyerek iktidarın baskılarına karşı mücadeleye devam edenleri selamladı

Bu yıl 17. kez düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin (İFF) açılış gecesi etkinliği dün (2 Mayıs) İstanbul Moda Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin salonu doldurduğu etkinlikte sahne yine emeğin direnişinindi.

Sunuculuğunu Ayşen Şahin’in yaptığı gece, festival gönüllülerinden Deniz Devrim Dede’nin hoşgeldiniz konuşması ile başladı. İFF’nin 17 yıldır yarışmasız, sponsorsuz ve ücretsiz bir festival olarak düzenlendiğini hatırlatan Dede, bunun sayısız gönüllünün emeğiyle mümkün olduğunu vurguladı.

Mücella Yapıcı’dan mesaj

Gecede Gezi Davası’nda tutuklananlar da unutulmadı. Kısa bir video gösteriminin ardından, 18 yıl hapse mahkum edilen Taksim Dayanışması sözcüsü Mücella Yapıcı’nın kızı Cansu Yapıcı sahne aldı ve Mücella Yapıcı’nın İFF için yolladığı mesajı okudu:

Çok değerli İşçi Filmleri Festivali ekibi ve izleyicileri,

Sizlerle birlikte salonlarda film izlemeyi ve sonrasında üzerine tartışmayı çok isterdim. Bu sene olmadı ama seneye birlikte olacağımıza eminim. Filmlerimizle, şarkılarımızla, neşelerimizle, kahkahalarımızla buluşacağımız, emeği ve yaşamı birlikte savunacağımız günlerin umuduyla, malum, bu daha başlangıç!

Yüzüklerin Efendisi serisi yeni filmlerle geri dönecek Yüzüklerin Efendisi serisi yeni filmlerle geri dönecek

Beyaz yakalı kadın işçi Mücella Yapıcı

Direnişçi işçiler sahnede

Süren işçi direnişleri temsilen DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin’in yanı sıra Öğretmen Sendikası, Dev Yapı İş ve Vakıf Üniversiteleri Dayanışması temsilcileri sahneye çıkarak mücadelelerini anlattı.

Zafer Ayden ve Nur Sürer’e plaket

Gecede her yıl olduğu gibi bu yıl da kameranın hem önündeki hem de arkasındaki emekçiler unutulmadı. DİSK/Sine-Sen’in eski Genel Başkanı, sinema emekçisi Zafer Ayden’e ve oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketi verildi.

Ayden’in ardından Nur Sürer’in ödülünü Pelin Ermer verdi. Sürer kadınların sinemanın her alanında var olmak için verdikleri mücadeleye, iş cinayetlerine, çocuk işçiliğe ve Gezi Davası’na değindiği etkileyici bir konuşma yaptı. Sürer şunları söyledi:

17 yıl önce sunuculuğunu ben yapmıştım ilk açılışında Emek Sineması’nda. İşçi Filmleri Festivali’nden ödül olmak çok kıymetli benim için. Ben de bunun bir parçasıyım. Ben hep kendimi emekçi tarafında görmüşümdür.

Biz filmlerde çalışırken yönetmen kamera arkadası dahil 15 kişi çalışırdık. Şimdi arkamızda 150 kişi var. Kadınlar da yoktu o zaman, Bilge Olgaç vardı kadın yönetmen. Şimdi çoğaldı. Kadın asistan yoktu. İlk kadın asistanı Atıf abinin filminde gördüm. Şimdi 180 kişinin 90’ı kadın. Kadınlar sinemada gerçekten varlar, hep varlar.

2021’de 2250 tane için öldü iş cinayetlerinde. Bu sene daha fazla olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda 13’e yakın çocuk işçi hayatını kaybetti. Bizim ailede kadınlar çalışırdı. Ablam çocuk işçiydi, erkek kardeşim tatillerde tamirhanelerde çalışırdı. Çocuk işçi acısı birmiyor bu ülkede. Adana’dan Ahmet diye bir çocuk vardı, kolunu kaptırdı. 2250 işçi hayatını kaybediyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor. İşçi ölümleri o kadar sıradan ki.

Kaynak: Sendika.org