AKP, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne milletvekili listesinde gerçekleştirdiği önemli değişikliklerle girmeye hazırlanıyor.

Üç dönem kuralı uygulandı

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre,  AKP aday listesinde büyük bir değişim olacak. 27. Dönem’de görev alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişiyor. Partili kaynaklara göre, uzun süredir uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olan 3 dönem kuralı uygulandı. Buna göre Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu listelerde yer almadı.

Kadın milletvekili aday sayısının da geçen döneme göre artırıldığı kaydedildi. 

En genç aday 19 yaşında

AKP Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan İzmir’de 2. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. Listenin en genç ismi ise 19 yaşında bir üniversite öğrencisi oldu.

AKP'nin İBB adayı eski görevine geri döndü AKP'nin İBB adayı eski görevine geri döndü

285 milletvekilinden 196'sı liste dışında kaldı.

Zehra Taşkesenlioğlu listeye giremedi

Halk TV’de yer alan habere göre, eski Rektör Ünsal Ban'la boşanma davasıyla gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu da listeye giremedi.

Soylu ve Özlem Zengin İstanbul'dan aday gösterildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Samsun yerine İstanbul'dan aday gösterildi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in de İstanbul’dan aday gösterildiği belirtiliyor.

Editör: Tuncer Kalaycı