Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Karasu'da Menzil tarikatına ait olduğu iddia edilen yüksek güvenlikli lüks tatil köyünü TBMM'ye taşıyarak, kıyı şeridindeki bu sitenin ruhsatı olup olmadığı ve tatil köyü yapılırken yapıldığı iddia edilen hukuk dışı uygulamalarla ilgili soru önergesi verdi.

Ayça Taşkent, Gazeteci Murat Ağırel'in önceki yıl gündeme getirdiği, ancak ilgililerin sessiz kaldığı 300 kişilik tatil köyünu bu kez  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sordu. Yasalara aykırı şekilde yapıldığı iddia edilen bu yapıların izni olup olmadığını soran Taşkent'in  önergesindeki diğer sorular şöyle:

Bahçeli'den DEM Parti için kapatma çağrısı Bahçeli'den DEM Parti için kapatma çağrısı
  1. Söz konusu yapının ve tüm kıyı şeridinin yer aldığı alanın büyüklüğü ne kadardır?
  2. 3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde inşa edildiği açık olan bu yapılar hakkında kanuna aykırı nitelikte verilmiş bir izin var mıdır? Varsa bu izne yönelik herhangi bir soruşturma ya da idari işlem gerçekleştirilmiş midir?
  3. Söz konusu binaların yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi var mıdır? Bu yapılardan emlak vergisi alınmakta mıdır? Bu yapılardan herhangi bir kira bedeli alınmakta mıdır?
  4. 03.10.2023 tarihinde Karasu Belediyesi’nin Belediye Meclisi’nde sorulan önergeye yanıt olarak verdiği cevapta kıyı şeridinde bulunan iki yapının yıkıldığı bilgisi yer almaktadır. Aynı kıyı şeridinde yer alan ve Menzil tarikatına ait olduğu iddia edilen yapıların yıkılmama gerekçesi nedir?
  5. 6. ⁠Hukuka aykırı bu yapıların yıkılması ve bölgenin eski haline dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?
  6. Söz konusu yapının inşası sırasında yurttaşların tapulu arazilerinden izin alınmadan yol geçirildiği iddiaları geçeği yansıtmakta mıdır? İddialar doğru ise bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi düşünülmekte midir?

Murat Ağırel'in söz konusu haberi şöyle idi:

Editör: Tuncer Kalaycı