Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşe yazısında öne sürdüğü iddiasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘affını’ istediğini belirtti. Pehlivan, Çevre Bakanı Murat Kurum’un İstanbul’dan aday olacağı iddia edildiğini belirterek, Kurum’un da gözü İBB’de olduğunu aktardı.

Pehlivan, “Okumuşsunuzdur; AKP’nin yayın organlarında dahi hangi bakanın hangi ilden milletvekili adayı gösterileceği yazıyor. İşte o listelerdeki bir isme dikkat çekiyor kaynağım: Fahrettin Koca” bir kaynağa dayandırdığı yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Anlatıyor kaynağım: 'Önce şunu düşünmelisiniz... 2024’te yerel seçimler var ve birileri ince hesaplar peşinde. O sebeple Koca’nın adını özellikle Anadolu’da geçiriyor, İstanbul’dan uzak tutuyorlar akıllarınca. Hatta, Çevre Bakanı Murat Kurum’un İstanbul’dan aday olacağı iddiası da bu nedenle sızdırılıyor. Zira, Kurum’un da gözü İBB’de.'

Ben not alırken bir süre sessizlik oldu. 'Ancak' dedi ve ekledi karşımdaki:

Aslına bakılırsa, Fahrettin Koca yoruldu siyasetten. Hatta kısa bir süre önce sayın cumhurbaşkanı ile gizli bir buluşma da gerçekleştirdi.

Ben heyecanlı bir şekilde dinliyordum. Sahi, ne konuşmuşlardı o görüşmede? Yanıt çok çarpıcıydı:

'Fahrettin Koca 2023 için listelerde olmayı arzulamadığını, söyledi. Ve affını istedi.'

TİP'ten Adalet Bakanı'na 'Can Atalay' tepkisi! TİP'ten Adalet Bakanı'na 'Can Atalay' tepkisi!

Şaşırmıştım. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne dedi bu talebe? Şöyle dedi AKP’deki kaynağım:

'Bakın, orasını tam bilmiyorum. Duyduklarım var ama sizi yanıltmak istemem.'

Ben tam konuşma bitti, derken 'Dahası da var' diye de ekliyordu:

'Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da siyasetten çekilmeyi istediği biliniyor. Ancak unutmayın ki hem Koca hem Ersoy konusunda son söz reisin olacak."

Öte yandan Gazeteci İsmail Saymaz, Erdoğan'ın Soylu'ya Samsun'dan milletvekili adaylığı teklif ettiğini, ancak Soylu'nun İstanbul'u istediğini belirterek, "Cumhurbaşkanı ile Soylu arasında bir yol ayrılığı var" iddiasında bulunmuştu.