Sapanca Belediye Başkanllığınf Nihat Arda Şahin'in seçilmesinin ardından mühürlenen Teleferik Projesi'ne, işletmenin 4'er derslikli 3 kreş yapma, belediyeye toprak silindiri alma, Sapanca'da oturanlara tesislerde yüzde 50 indirim sağlanması ve planlanan ikinci otopark alanının yeşil alan olarak belediyeye devri karşılığında izin verileceği bildirildi.

Sapanca Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Mühürlemenin ana sebebi; teleferik işletmesinin sözleşme şartlarını, sözleşme süresi içerisinde yerine getirememiş, sözleşme de bulunan otopark alanını hazırlayamamış olması ve buna bağlı olarak da iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmamasıydı.Bu şartlar, kamu yararını olumsuz etkilemiş ve vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olmuştur.

Keleş: İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür Keleş: İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür

Mühürleme işlemi sonrası yapılan görüşmelerde, teleferik işletmesi, Sapanca'da yarattıkları durumu telafi etmek ve süreci hızlandırmak amacıyla belediyemize yeni bir protokol önerisi sunmuştur. Bu protokol kapsamında;

1)Sapanca’mıza, belirlenecek ihtiyacı öncelikli mahallelerimizde 3 adet kreş inşa edilecektir. Yerler gösterildikten ve projeler onaylandıktan itibaren 36 ay içerisinde Avrupa standartlarında yaklaşık 500m2 kapalı alanda 4 er derslikli üç kreş inşaatı tamamlanacaktır.

2) BOMAG BW 211D-5 SL model sıfır bir toprak silindiri belediyemize hibe edilecektir.Protokol imzalandıktan otuz gün içerisinde teslimat tamamlanacaktır.

3) Sapanca’da ikamet eden vatandaşlarımız, teleferik işletmesinden %50 indirimli olarak faydalanacaklardır.

4)Planlanan birinci otopark alanının en üst kısmı, otobüs ve benzeri büyük araçların kullanabileceği bir otopark olarak hazırlanacak ve bu alanda ekstra elli araçlık bir kapasite artışı sağlanacaktır. (Böylece büyük araçların da otoparka alınması ile bölge trafik sorununun çözülmesine katkı sağlanacaktır.) Bununla beraber planlanan ikinci otopark alanı ise yeşil alan olarak Sapancalı’lara kazandırılacaktır.

İlgili protokol bugün gerçekleşen meclis toplantısında CHP meclis üyelerinin ‘evet’, AK Parti meclis üyelerinin ise ‘çekimser’ oy kullanması ile kabul edilmiş, protokolün kabul edilmesi ve de otoparkın aktif hale gelmesi ile birlikte, teleferik işletmesi gerekli koşulları sağlamış, hazırlıkların yapılması için mührün kaldırılması ve ruhsatlandırma süreci başlamıştır.

Belediye başkanımız Nihat Arda Şahin önderliğinde, Sapanca halkının çıkarlarını en üst seviyede gözetmeye ve korumaya devam edeceğiz.Yarın imzalanacak protokolle iştiraki olduğumuz teleferik işletmesinin en doğru koşullarda Sapanca turizmi ve Sapanca halkına hizmet edecek olması, Her yıl 480 Sapanca’lı çocuğun eğitimine katkı vermesi, bu çocuklarımızın annelerinin çocuklarını güvenle kreşlere bırakıp sosyal ve iş hayatlarına karışacak olmalarından ve bu vesile ile Sapanca Teleferik ve Sapanca Halkını barıştırmaktan mutluluk duyacağız."

Editör: Haber Merkezi