Derince Belediyesi şirketi Derpaş’ta çalışan 337 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. Hizmet-İş Sendikası ile Yerel-Sen aradınsa Aralık ayında başlayan ve arabulucu süresi dolan görüşmelerde Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün devreye girmesi ile anlaşma sağlandı. Yapılan iki yıllık sözleşmenin ilk yılında işçilerin ücretlerine ortalama yüzde 87 oranında zam yapıldı. Yapılan zam ile Derince Derpaş’ta en düşük işçi ücreti net 14 bin 700 lira oldu.

İKİ YILLIK SÖZLEŞME

Sözleşme ile ilgili Başkan Aygün, Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, Kocaeli Şube Başkanı Muharrem Subaşı ve sendika temsilcileri bir araya geldi. Yapılan görüşmede şirket işçilerinin ücretlerine sözleşmenin birinci yılı ortalama yüzde 87 oranında zam yapıldı. Sözleşmenin ikinci yılında ise 6 aylık dilimler halinde zam yapılması kararlaştırıldı. İkinci yılın il ve ikinci 6 ayında işçilerin ücretlerine enflasyon artı bir puan refah payı oranında zam yapılacak.

ÇALIŞMA SÜRESİ 40 SAAT OLDU

Yapılan zam ile en düşük işçi ücreti net 14 bin 700 lira oldu. İşçilerin 20 gün olan ikramiyeleri 40 güne yükseltilirken, Ramazan Bayramında 3 bin, Kurban Bayramında 5 bin lira bayram yardımı verilmesine karar verildi. Aynı zamanda işçilerin yemek ücretleri de 77 lira oldu. İşçilerin haftalık çalışma saati 45’ten 40 saate indirildi.

Kartonsan grevi 90'ıncı gününde Kartonsan grevi 90'ıncı gününde

Kaynak