Akyazı'nın Topağaç Mahallesi’nde asılan, muhalefet partilerinin adları sıralanarak 'Bu partiler mahallemize giremez' yazılı pankart tepkiyle karşılandı.  Demokrasi ve Atılım Partisi  (DEVA) Sakarya  İl Başkanı Ercan Başnuh, yaptığı yazılı açıklamada, "Millet bu tür kışkırtmaları  sağduyusu ile değerlendirir, hoş görmez ve de affetmez” dedi.

Ercan Başnuh'un açıklaması şöyle:

''Kurulduğumuz günden beri  aklın, hukukun, vicdanın, bilimin ışığında, Anadolu’nun  bağrında Çanakkale’de omuz omuza yatan ayrıştırılamaz kardeşliğimiz, hakkın ve hukukun üstünlüğü, adalet, düşünce özgürlüğü, yoksullukla ve yolsuzlukla da mücadele, ülkemizin ve milletimizin güzel geleceği için gerçek bir siyaset yapacağız diye bu millete söz verdik.  Sözümüzün arkasındayız. Ayrıştıran, kin ve düşmanlığa tahrik edecek mesajlar vererek, bu dili kullanan ve bu dilden siyaseten medet umarak buna destek olanlar öncelikle kamu vicdanında affedilmeyeceklerdir. Millet bu tür kışkırtmaları  sağduyusu ile değerlendirir, hoş görmez ve de affetmez.”

“PROVOKASYONU KINIYOR, KONUNUN YAKİPÇİSİ OLUYORUZ”  

Keleş: İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür Keleş: İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür

14 Mayıs seçimleri öncesi halkı ötekileştiren, ayrıştırıp tahrik ederek, galeyana getirmeye çalışan bu tür provokasyonlar ve onları sosyal medya hesaplarında alkışlayanlar suça ortak olmuşlardır. Hukuk devletinde yaşıyorsak bu tür girişimlere anında müdahale edilirken, sorumlularının da ortaya çıkarılması amacıyla soruşturma işlemlerinin anında başlatılması gereklidir. Bizler ayrıca konunun takipçisi olacağız. Gerekli hukuki  girişimlerde bulunmak için de hazırlıklarımız sürüyor. Millet ittifakı tüm ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarına, söylemlerine, mesajlarına  karşı 85 Milyonu temsil eden ve kucaklayan bir birlikteliktir. Birlik, beraberlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda, bu tür mesajlarla toplumda kin ve nefret uyandırmaya çalışan bu sorumsuzları siyasetin arkalaması ve bu eylemin bir cesaret örneği olduğunu belirterek övmesi de o derece tehlikeli ve bundan siyaseten medet umulması da bir acziyetin göstergesidir. DEVA Partisi olarak ayrıştıran, kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden bu provakasyonu kınıyoruz. Konunun öncelikli muhatabı ilçe kaymakamlığıdır. İlçe kaymakamlığının ve Cumhuriyet Savcılığı’nın bu konuda gerekli girişimi yaptığını umuyor ve yakından takipçisi oluyoruz.  

Editör: Tuncer Kalaycı