Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen ve 7 işçinin ölümü, 127 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili davanın ikinci duruşmasında, tutuklu sanıklardan Aslı Bozkurt tahliye edildi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasının beşinci gününde ara karar açıklandı.

Mahkeme, Asiye Angın, Erşan Öztürk, Hasan Ali Velioğlu ve Yaşar Coşkun'un tutukluluk halinin devamına; iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt'un tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Davanın görülmesine 10 Haziran 2021'de devam edilecek.

Bu arada, Mağdur vekillerinden Av. Saadet Diriarın söz alarak: "TBB tarafından, öldürülen meslektaşımızın anısı için duruşmalara girilmeme çağrısı yapılmıştır. Fakat davanın mahiyeti gereği tarafımızca duruşmaya katılım sağlanmıştır." dedi.

HENDEK'TEKİ PATLAMA

Sakarya Hendek’te 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de saat bir patlama yaşandı, patlama çevre şehirlerden de hissedildi. Faciada 7 kişi hayatını kaybetti, 127 kişi de yaralandı.

Patlamaya ilişkin daha sonra gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı fezlekeyi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı da aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 7 şüpheli hakkında 27 sayfalık iddianame hazırladı.

İddianamede, sanıkların "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede ismi geçen sanıklar şöyle: Patron Yaşar Coşkun (tutuklu), fabrikadaki en yetkili üçüncü kişi Hasan Ali Velioğlu (tutuklu), genel ustabaşı Erşan Öztürk (tutuklu), sorumlu mesul müdür kimyager Asiye Angın (tutuklu), iş güvenliği uzmanı Aslı Bozgurt (Tahliye edildi), Sorumlu müdür Ahmet Çağrıcı (tutuksuz) ve Yaşar Çoşkun'un babası Ali Rıza Coşkun (tutuksuz).