Büyükşehir Yasası ile mahalleye dünüştürülen köylerin yeniden Kırsal Mahalle statüsüne dönebilmesi için çıkarılan yasanın uygulanmasına katkı sağlamak ve taleplerin takibini yapmak üzere kurulan Sakarya Köyüme Dokunma Platformu, belediyelerin yasayı uygulama noktasında siyaseten direnç gösterdiğini öne sürdü.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Sakarya İl Teşkilatı'nı ziyaret eden platform üyeleri, bir süredir yürüttükleri çalışmalar ve yasanın uygulamasında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verdiler. 

Platform Sözcüsü Mecdi Cengiz, DEVA yöneticilerine şu bilgileri verdi:

"BAŞVURULARA CEVAP BİLE VERİLMİYOR"

“Türkiye’mizin 30 büşükperinden 29'unda binlerce köy Kırsal Mahalle hakkından yararlanırken 2 yıldır Sakarya’da muhtarlarca verilen yüzlerce dilekçeden işlem yapılan tek bir dilekçe ve bu yasadan yararlanan tek bir köy bulunmamaktadır. Siyaseten buna bir direnç olduğunu görüyoruz. Belediyeler köylerin kırsal mahalle hakkından yararlanma konusundaki başvurularını ve taleplerini değerlendirmemekte, hatta muhtarların dilekçelerine cevap bile vermemektedirler. Bu süreçte mahalleye dönüşen köylerin yıllarca koruyup kolladıkları varlıklarının çok önemli bir bölümünü Belediyeler, bir rant ve fırsat olarak değerlendirmişlerdir. Yasanın çıkış gerekçesi Tarım ve Hayvancılığın desteklenmesi olduğu halde, belediyelerin izlediği yol Sakarya’da Tarım ve Hayvancılık ile birlikte Kırsal Mahalle ortamını da telafisi mümkün olmayan bir sürece doğru sürüklemektedir. Belediyeler burada bazı örnekleri verilen başvurulara verdikleri cevapta tamamen yasaya aykırı, inanılmaz gerekçeler ile Kırsal Mahalle taleplerini ret etmişlerdir. " 

“TARIM VE HAYVANCILIK BİTMEMELİ”

"İlimizde Kırsal Mahalle hakkından yararlanılamamasını, Sakarya gibi bir tarım ve hayvancılık bölgesi olan şehrimizin geleceği açısından büyük bir talihsizlik olarak görüyoruz. Varlık satışları köylerde devam ediyor. Muhtarlara baskı yapılıyor. Dilekçe veren muhtarlara baskı yapılıyor. Kanunla ilgili toplantı yaptığımız köylerde köy halkının bilgi sahibi olmadığını tespit ettik. Kırsal mahalle köyleri kurtaracak bir şey değil köy tüzel kişiliklerinin geri verilmesi gerekir. Tarım ve hayvancılık bittiğinde memleketin bekası zarar görür."

 “EKSİK BİLGİ SAHİBİ OLANLAR TALEPTE BULUNAMAZLAR”

Bu hususları halkımız ve kamuoyu ile paylaşmaya devam ederken, Basınımızla, STK’lar ve siyasi partilerimizle ve Devletimizin karar mercileri ile görüşerek çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Birçok yerde yaptığımız toplantılarda bazı muhtarlarımızın ve kırsaldaki vatandaşlarımızın konu hakkında bilgi sahibi olmadığını, eksik ve yanlış bilgi sahibi olduklarını gördük. Kırsal mahalle olduğunda Belediye hizmetlerinden mahrum edilemezler. Yasal olarak mahalleye dönüştürülen köylerimizin yasa ile verilen hakları var. Bu konuda kamuoyundaki bilinç düzeyini arttırmamız gerekiyor.    

Buradan Sakarya Muhtarlarımıza, Muhtarlarımızın derneklerine ve halkımıza bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lütfen yasal olarak mahalleye dönüştürülen köylerimizin yasa ile verilen haklarına sahip çıkma konusunda bu mücadelede daha güçlü bir şekilde birlikte olmalıyız. Yerel basınımıza da yaptığımız toplantıları kamuoyu ile paylaşması nedeniyle teşekkür ediyoruz.”

Sakarya'da oylar arttı, fark değişmedi! Sakarya'da oylar arttı, fark değişmedi!

DEVA'NIN KONUYA BAKIŞI 

Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Candan Karlıtekin de, toplantıya Ankara'dan görüntülü bağlantıyla katılarak, partisinin konuya ilişkin görüşlerini aktardı. Karlıtekin, “DEVA Partisi Tarım Eylem Planı ve Şehircilik Eylem Planlarıyla ilgili çalışmalarımızda Sakarya’dan gönderilen iki raporu çok iyi hatırlıyorum. Bu raporlar, Eylem planlarımıza katkı sağlayan önerilerileri değerlendirdiğimiz çalışmalardı. Toplantınızın değerli çıktıları olacağına inanıyor ve Sakarya için ve ülkemiz için fayda sağlayacak çalışmalarınızı tebrik ediyorum” dedi.

KIRSAL MAHALLENİN AVANTAJLARI

DEVA İl Başkanvekili Ercan Başnuh da şunları söyledi:

“Bursa, Tekirdağ, Muğla, Adana gibi pek çok ilde yapılan başvuruların ilçe meclislerinde kabul edildiğini söyleyerek, Büyükşehir meclislerinde onaylanarak Kırsal mahalleye dönüşüm sağlanmıştır. Sakarya’nın eksiği nedir? Sakarya’da henüz böyle bir dönüşüm söz konusu değildir. Vatandaşlarımızın bunu görmesi lazım. Bilinçli bir şekilde hakkına sahip çıkması lazım. Mahalleden Kırsal mahalleye dönüş ile elde edilecek pek çok avantaj var. Örneğin, bu avantajlar; ‘İçme ve kullanım suyu için yüzde 75, işyerlerinde yüzde 50 indirim uygulanması, bina inşaat harcı ve imar harçlarında muafiyet uygulanması, diğer vergi ve harçlarda yüzde 50 indirim sağlanması, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina arsa ve araziler için emlak vergisinde yüzde 50 indirimden yararlanma, ormanlardaki hak ve imtiyazlardan yararlanma söz konusudur.

Biz bütün köyleri tek bir yasa ile mahalle yapıp, sonradan dönüşüm için Mahalle muhtarı ile köy halkını karşı karşıya getiren uygulamaları siyasi bir kompliman olarak değerlendiriyoruz. Bir taraftan tüm köyleri mahalleye dönüştürüp, sonra da bazı mahallelerde “Köy Yaşam Merkezi” kurma çabalarını da mizahi buluyoruz.”