CHP'li Sapanca Belediye Başkanı Nihat Arda Şahin, Sapanca Gölü'nün sürdürebilirliğini kaybettiğina dair tespitleri bulunduğunu ve gölün kaynaklarını kullanan su fabrikalarıyla ilgili ellerinde ciddi verilen olduğunu söyledi. Şahin, 'Ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Gölümüzün yok olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Sakarya'da hayat nöbetçileri 24 cana 'nefes' oldu Sakarya'da hayat nöbetçileri 24 cana 'nefes' oldu

Medyabar'dan Ekrem Ürdüç ile konuşan Nihat Arda Şahin, Sapanca Gölü'nün korunması ve bölgedeki su kaynaklarıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Sapanca gölümüz bir dünya mirasıdır. Bunu sürdürülebilir kılmak lazım. En hassas olduğumuz ilk konumuz budur. Yani doğal kaynaklarımızı hem ticari, hem insani kullanmak lazım. Bunu da bir plan dahilinde yapmak lazım. Gölün kaynaklarından su alan firmalarla ilgili elimizde ciddi veriler var. Sapanca gölünün sürdürülebilirliğini kaybettiğine dair tespitlerimiz var. Bununla alakalı yapacağımız girişimlerimiz ve düşüncelerimiz var. Öncelikle gerekli olan paydaşları bir araya getirerek bu konuya dikkat çekeceğiz. Tekrar hatırlatıyorum Sapanca gölü bir dünya mirasıdır. Tektonik ve kendi kendini yenilebilen bir göldür. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliğinde İklim Değişikliği ve Çevre Komisyonuna da geçtiğimiz günlerde seçildim. Hem burada hem ilçemizde gölümüzle ilgili çalışmalara başladık ve gölümüzün yok olmasına izin vermeyeceğiz."

Kaynak: Medyabar