Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, toplantıdaki konuşmasında hayata geçirecekleri 4 yeni projeyi anlattı. Zeki Toçoğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, yerine yenisi yapılmak üzere yıkılan Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’ne (AFA) ilişkin sorulara ve merkezin bir an önce yapılması çağrılarına yanıt vermeyen Yüce, Yenikent'te bin kişilik kongre ve kültür merkezi yapılacağını açıkladı.

Yüce'nin açıkladığı projeler şöyle:

Güneşler Afet Yönetimi Eğitim Merkezi ve İtfaiye Binası

Serbes kadınlara seslendi: CHP iktidarında üzülmeyeceksiniz Serbes kadınlara seslendi: CHP iktidarında üzülmeyeceksiniz

“Deprem konusunda kentsel dönüşüme verdiğimiz destek kadar hemşerilerimizin her türlü afete hazır olmaları konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçim vaatlerimizden birisi olan “Güneşler Afet Yönetimi Eğitim Merkezi ve İtfaiye Binası” projemizi hayata geçiriyoruz. Bu projemiz sayesinde; hemşerilerimizde afet bilincini üst düzeye çıkartıyor, şehri olası afetlere karşı hazırlıyor ve afet yönetim altyapısını güçlendiriyoruz. Yarın saat 14.00’te lansmanını gerçekleştireceğimiz projemizin şimdiden Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yeni Tıp Merkezi

“Hemşerilerimiz için sosyal aktivitelerden mimariye, tarımdan spora, eğitimden sağlığa birçok alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şehrimizde sağlık alanında faaliyet gösteren önemli kuruluşlardan birisi de Tıp Merkezimizdir. Polikliniklerimizde her gün yüzlerce hastaya kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti sunuyoruz. Tıp merkezimizin daha verimli

olabilmesi için yeni bir poliklinik yapacağımızın müjdesini vermiştik. Çalışmalarına devam ettiğimiz tıp merkezimiz; inşaat alanı yaklaşık 3 bin metrekare olup 3 katlı ve betonarme olarak tasarlanmaktadır. Polikliniğimizin yapısı, acil birimi ve poliklinik birimleri ile birlikte, yeni yaptığımız Sakarya Ticaret merkezi ile AKOM binamızın arasına yapılacaktır. Projemizin ihalesi gerçekleşmiştir. Yer teslimi en kısa zamanda yapılacaktır. Sakarya’mıza, hemşerilerimize hayırlı olmasını dilerim.”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi

“Müjdesini daha önceden verdiğimiz 1000 Kişilik Kongre ve Kültür Merkezimizden de bahsetmek isterim. Yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alanlı merkezimizde; 1000 kişilik oturma kapasiteli toplantı ve seminer salonu, fuaye alanı, idari ofisler yer alacak. Kongre ve Kültür merkezimizi Bölge Adliye binamızın yanına Uçak kıraathanemizin karşısına yapacağız. Sosyal donatıları olan bu kongre merkezimizin yan tarafına inşallah Büyükşehir Belediyemizin yeni hizmet binasını inşa edeceğiz. Kongre ve Kültür Merkezi projemizin ihalesi gerçekleşmiştir. Yer teslimi en kısa zamanda yapılacaktır. Hayata geçirmek için kolları sıvadığımız bu projemizin de Sakarya’mıza, hemşehrilerimize hayırlı olsun diyorum.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Botanik Vadisi

“Şehrimizin adeta cennetten bir köşesi olan Sakarya Botanik Vadisine de değinmek isterim. Sakarya Botanik Vadisinde nam-ı diğer cennet vadisi; Karasu’nun Denizköy Mahallesinde toplam yüzölçümü 20 bin metrekare alan üzerinde bulunmaktadır. 20 bin metrekare alan üzerine kurulu olan projemizde; 3 bin 200 metrekare koleksiyon bahçesi, 200 metrekare sera, 640 metrekare sosyal tesis, yeşil alanlar, dinlenme alanları bulunacak. 40 milyonluk bu projemizin de ihalesi tamamlanmıştır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin, ilaç sanayi başta olmak üzere kozmetik sanayisinde kullanılacağına ve yurt dışına satışı ile ülke ekonomisine katkılar sunulacaktır. Tarımsal ürün çeşitliliğinin artmasıyla yeni pazarların açılmasını sağlayacak, üreticilerimizi destekleyecek ve Sakarya’mızı tarımda marka şehri haline taşıyacak botanik harikası bir bölgedir.