Yavuz Ağıralioğlu İYİ Parti’den istifa etti Yavuz Ağıralioğlu İYİ Parti’den istifa etti

Emek ve Özgürlük İttifakının seçim gündemli toplantısına ara verildi. HDP’nin tek parti listesiyle, EMEP ve TİP’in de herkesin seçim çevrelerinin özelliğine göre kendi logosuyla seçime girme önerileri tartışılıyor. HDP, EMEP ve TİP Genel Başkanlarının yapacağı görüşmenin ardından toplantı devam edecek. 

Evrensel'in haberine göre, HDP Genel Merkezinde yapılan toplantıya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcıları Tayip Temel, Tuncer Bakırhan ve Sultan Özcan; Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil; Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan; Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, Parti Sözcüsü Özge Akman; Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca ve Juliana Gözen; Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş ve Dilşat Cambaz Kaya katıldı.

Emek ve Özgürlük İttifakı

Toplantının gündeminde ittifakın seçimlere hangi yöntemle gireceği ve cumhurbaşkanı adayı konusu bulunuyor. Kapatma davası nedeniyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak seçimlere girmesi beklenen HDP, parlamento seçimleri tek parti ve ortak liste önerisinde bulundu. EMEP, Emek ve Özgürlük İttifakının başka sosyalist partilerin de yer alacağı ortak pusuluda, seçim çevrelerinin özelliğine göre herkesin kendi logosuyla katılacağı bir formül önerirken, TİP de seçim çevrelerine göre farklı partilerin listesiyle seçimlere katılma önerisinde bulundu.

Uzlaşma sağlanamayınca toplantıya ara verildi. HDP Eş Genel Başkanları ile EMEP ve TİP Genel Başkanları bir araya geldi. Parlamento seçimlerinde en güçlü sonucu alacak formül için üç partinin yapacağı müzakerenin ardından, genişletilmiş ittifak toplantısı devam edecek.