Kocaeli'nde bulunan ve Selüloz İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Kartonsan işyerinde, toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadığı için başlayan grev sürüyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücreti açıkladığı 22 Aralık 2022 tarihinde greve çıkan işçiler, maaşlarının sadece 8-10 lira ile asgari ücretin üzerine çıkan işçilerin olduğunu belirterek, talepleri karşılanana kadar greve devam edeceklerini söylüyor.

Şirketin 2022 yılının ilk dokuz ayında 666 milyon TL kar ettiğini söyleyen Selüloz İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Aykut Güner, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 5-5,5 ay süren toplu iş sözleşme sürecinden sonra işverenle yaşanan anlaşmazlıktan dolayı 22 Aralık tarihinde greve çıktık. Greve çıkaran temel noktalardan biri işverenin işçileri sefalet ücretine mahkum bırakmasıydı. En son açıklanan asgari ücret zammından sonra işverenin verdiği en son teklif ettiği rakamla sadece 8-10 lira asgari ücretin üzerine çıkan işçiler var aramızda. Burası 50 yıllık bir fabrika, Türkiye’de tekel konumunda bir fabrika. Borsaya açık bir şirket 2022 yılının ilk dokuz ayında 666 milyon TL kar ettiğini açıklayan bir firma. İşveren büyümeye devam ederken tam tersine işçiler küçülsün diyorlar o yüzden biz bu dayatmaları, bu zorbalığı kabul etmiyoruz."

Aykut Günel, 14 Mart günü yaptığı bir paylışmda da şu ifadeleri kullanmıştı: "2000’li yılların başında Kartonsan’da yapılan grev tam 83 gün sürmüş ve istenilmeyen anlaşma ile grev sonuçlanmıştı. 20 yıldır işçiler hep bu grevin olumsuz etkisi ile yıldırılmaya çalışıldı. Ama devran döndü. Grevimiz çoktan başarıya ulaştı ve son noktayı koymaya yakınız artık!"

PARLAKKILIÇ'TAN GREVDEKİ İŞÇİLERE ZİYARET

KESK: Boş Vaatlere Karnımız Tok! KESK: Boş Vaatlere Karnımız Tok!

Bu arada, grevin 89'uncu gününde Süleloz İş Sendikası Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç grevdeki işçileri ziyaret etti. Büyük coşku içinde gerçekleşen ziyarette,  talepler kabul edilinceye kadar grevin süreciğine dair kararlılık dile getirildi.