Paylaşımlı scooter'lar Fransa'nın başkenti Paris'te son günlerini yaşıyor. Başkent Paris'te dün düzenlenen yerel bir referandumda, başkent sakinleri elektrikli scooter'ların bakımına yaklaşık yüzde 90 oyla karşı çıktı. Paris, 31 Ağustos'tan itibaren, scooter'ları tamamen yasaklayan tek Avrupa başkenti olacak.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, kent sakinlerini, uzun süredir kenti ikiye bölen paylaşımlı scooter'ların serbest kullanımı konusunda "istişareye" çağırdı. Parisliler, başkentte serbest kullanıma açık olan elektrikli scooter'ların geleceğine karar vermek için dün sandığa gitti.

Pazar günü, Paris'in 20 bölgesindeki belediye binalarında kurulan sandıklarda Parisliler'e, "Self-servis scooter'lar kalsın mı, kalksın mı?" sorusu yöneltildi. Daha önce eşi görülmeyen bu "yurttaş danışma" oylaması için Parisliler, sabah saat 09.00'dan akşam 19.00'a kadar oy kullandı.
Kendisinin de karşı olduğu scooterlar'ın geleceği için halkı sandığa davet eden Belediye Başkanı, kampanya boyunca, scooterların tahliyesinin başkentin asfalt ve kaldırımlarındaki "sıkıntıları" azaltacağını savundu.

Hidalgo tarafından açıklanan sonuçlara göre, Parisleriler'in yalnızca yüzde 7'si yani, 103 bini sandığa gitti. Kurulan sandıklarda kullanılan oyların toplamında, Parisliler'in yaklaşık yüzde 90'ı (yüzde 89,03), özel firmalar tarafından servise sunulan elektrikli scooter'ların başkentte kullanımının sona erdirilmesi yönünde oy kullandı.

'Ötanazi kapsülü' kullanıma açılıyor 'Ötanazi kapsülü' kullanıma açılıyor

Anne Hidalgo, sonuçları basına açıklarken, "1 Eylül'de Paris'te artık self servis scooter olmayacak. Fikir demokrasisi ve anket demokrasisinden çok daha iyi olan, katılımcı demokrasi için güzel bir gün" dedi.

Paris'te, üç özel operatör Lime, Tier ve Dott'a bağlı 5 bin scooter kullanılıyor. Toplam 15 bin scooter'ın kullanımı, 31 Ağustos'ta bu şirketlerle imzalanan sözleşmelerin sona ermesiyle yasaklanacak. Ancak bireysel scooter'ların kullanımına devam edilecek. Paris, 1 Eylül'den itibaren self servis scooter'ları tamamen yasaklayan tek Avrupa başkenti olacak.

Editör: Tuncer Kalaycı