Eğitim ve Öğretim Faaliyetlerini kapsayan 29. Meslek Komitesi üyesi Kenan Taçyıldız, son meclis toplantısında yaptığı konuşmada, eğitimde yapılan önemli hatalardın birinin kırsal kesimde taşımalı sisteme geçilmesi olduğunu söyledi.

İbrahim Kaypakkaya anmasında 20 gözaltı İbrahim Kaypakkaya anmasında 20 gözaltı

Taçyıldız, “1988 yılında taşımalı sistem hayata geçirildi ve 1991 yılında MEB bunu daha da benimsedi yatırımları yapmadan taşımalı sistem kullanıldı. Ancak yolun uzunluğu ve zahmeti vardı, bu nedenle taşımalı sistemden rahatsız olan ekonomik durumu iyi aileler merkezlere taşındı. Bu sefer köyler boşaldı, hayvancılık ve tarım bitti. Bunun acısını hala çekiyoruz” dedi.

Bugün yapılacak yeni hataların yükünü de gelecek nesilin çekeceğini belirten ve bu yüzden köye geri dönüşü başlatacak düzenlemele yapılması çağrısında bulunan Taçyıldız, özel okulların kamuoyuna açıklandığı gibi desteklenmediğini de öne sürdü. Taçyıldız, "Televizyonda özel okulların öğretmen maaşlarının yarısına destek verildiği söyleniyor ancak yanlıştır" oiye konuştu. Çalışanlara ücretlerinin brüt ödenmesini öneren Taçyıldız. sözlerini şöyle tamamladı:

" Bence vergi ve sigorta kesintileri olmadan çalışanlara brüt ücreti verilsin kendileri ödesin ki devletin vergisel anlamda kesintilerine yönelik tepkiler çoğalacaktır. 30 bin TL veren bir işverenin maliyeti 50.288 TL oluyor."

Editör: Tuncer Kalaycı