Haber portalı Spiegel'de yayınlanan bir habere göre Almanya'dan sınır dışı edilenlerin sayısı 2024'ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bir miktar artış gösterdi. Cuma günü yayınlanan haberde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan gizli bir analize atıfta bulunulurken, İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü haberdeki verileri doğruladı.

Söz konusu habere göre, geçen yılın aynı döneminde 3 bin 565 olan sınır dışı sayısı, Ocak-Mart 2024 döneminde toplam 4 bin 791'e yükseldi. Mart ayı sonu verilerine göre Almanya'da ülkeyi terk etmesi gereken yaklaşık 234 bin kayıtlı kişi bulunuyor. Bunların 46 bini "Duldung" (Müsamaha) statüsü olarak bilinen oturum hakkına sahip olmadığı halde ülkede bulunmasına göz yumulan kişiler.

İsrail'in Refah'taki saldırısında onlarca kişi hayatını kaybetti İsrail'in Refah'taki saldırısında onlarca kişi hayatını kaybetti

Yasalara göre "Duldung" ile müsamaha gösterilen kişiler Almanya'yı terk etmek zorundalar. Ancak kimlik belgelerinin olmaması ya da hastalık gibi belirli mazeretleri olanlar sınır dışı edilemiyor.

Editör: Tuncer Kalaycı