Lice'de 21 Mart’ta meydana gelen olayın ardından Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunurken, Lice Cumhuriyet Savcılığı da polisler hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamına biri komiser beş polis gözaltına alındı. Valilikten yapılan açıklamada, olayda çocuğun öldüğüne dair iddiaların çarpıtma olduğu ve provokasyon amacı taşıdığı belirtildi.

İstanbul-Sivas YHT seferleri 4 Mayıs'ta başlıyor İstanbul-Sivas YHT seferleri 4 Mayıs'ta başlıyor

Olayla ilgili beş polisin gözaltına alındığı vurgulanan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır.”

Birgün gazetesinin haberine göre polisler Ankara’da yakalandı. Ancak valilik nerede yakalandıklarına dair bilgi vermedi.

Bu arada VOA Türkçe’nin adliye kaynaklarından aldığı bilgilere göre Y.D. kendisine işkence yaptığını öne sürdüğü polislerden birini teşhis etti.

Ne olmuştu?

İddiaya göre göre 14 Yaşındaki Y.D. ile 10 yaşındaki arkadaşı 21 Mart akşamı nevruz kutlamalarından dönerken, saat 20 sularında Lice ilçesinin Şaar Mahallesi'nde, polis olduklarını belirten kişiler tarafından zorla zırhlı araca bindirildi.

Arkadaşı bir süre sonra salıverilirken, Y.D. araçtan indirilmedi. Diyarbakır Barosu’nun Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde yer alan bilgilere göre, Y.D. alındığı yerden yaklaşık 7 kilometre uzaktaki tenha bir yere götürülürken, yolda "Kürtler’e küfret, ‘ben Türk’üm de’, Türkler’i yücelt" şeklinde baskı kuruldu.

Daha sonra dere kenarında indirilen Y.D.’nin silah dipçikleriyle darp edildiği iddialar arasında yer aldı. Y.D. daha sonra ayakları birbirine bağlanarak dere kenarındaki bataklığa bırakıldı. Yoldan geçen bir çiftçinin fark ederek hastaneye kaldırdığı Y.D., ilk muayenesinin ardından Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tedavi altına alınan Y.D.’nin, kafa travması geçirdiği, sol göz, sol omuz, sağ ayak, sol kulak ve vücudunun çeşitli yerlerinden darp izleri olduğu belirlendi. Y.D. tedavisinin ardından taburcu edildi.

Kaynak: VOA Türkçe

Editör: Tuncer Kalaycı