HDP Eş genel Başkanı Mithat Sancar partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "30 Mart Perşembe günü seçim bildirgemizi tüm toplumla paylaşacağız." dedi.

Sanca bildirgeyle ilgili olarak, "30 Mart Perşembe günü seçim bildirgemizi tüm toplumla paylaşacağız. Açıklayacağımız bildirge, Türkiye’nin demokratik çözüm programı olacaktır. Aydınlık günlerin, halklarımızın özlediği özgürlüklerin, barışın ve adaletin programı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında HDP'nin kapatılma davasında Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptıkları erteleme talebinden bahseden Sancar, seçim stratejileriyle ilgili şunları açıkladı:

"Kapatma davası devam ederken başvurular yaptık, davanın seçimden sonraya bırakılmasını meşru gerekçelerle talep ettik ama AYM 24 aydır devam eden davada bir ay daha beklememe kararı aldı.

"Bu kararın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz, biz de seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında girme kararı aldık. Onlar akıllarınca tuzaklar oluşturuken bizler kararlığının, aklın ışığında yürüdük.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday çıkarmama kararlarını hatırlatan Sancar, "Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girereken Türkiye'yi barışla buluşturmak, hak temelli yeni bir anayasal dönemi başlatmak, eşit yurttaşttıkları hakim ve kalıcı kılmak stratejik hedefimizdir." dedi ve şöyle devam etti:

"Bunun somut ifadesi bu iktidarı göndermek ve düzeni değiştirmektir.

"Bu hedefe emin ve kararlı adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Çünkü halklarımıza sözümüz var.

Sapanca Belediyesi 25 yıl aradan sonra CHP'de! Sapanca Belediyesi 25 yıl aradan sonra CHP'de!

"Ne statüko ne de restorasyon diyoruz bizim hedefimiz sürekli kriz üreten bu sistemi değiştirmektir.

"Bu yolu açmak için önce iktidarı göndereceğiz ve değişimi sağlayacak büyük birlikteliği kuracağız.

"Kavga, çatışma, nefret ve düşmanlık iklimi değil barışa ve diyaloğa dayanan, eşitliği ve adaleti esas alan katılımcı demokrasi diyoruz."

Editör: Tuncer Kalaycı